9 травня – День Європи

День Європи ‒ свято, що відзначається 9 травня в Європейському Союзі та інших країнах на відзначення миру та єдності на континенті. День Європи, разом з єдиною валютою (євро), прапором і гімном, є символом ЄС з 1985 року.

В ЄС свято також відоме як «День Декларації Шумана» – документа, в якому пропонується об’єднання сталеливарної та вугільної промисловості Франції та Німеччини, що призвело до створення Європейського об'єднання вугілля і сталі (перше Європейське товариство) і є моментом заснування. У результаті 18 квітня 1951 року в Парижі був підписаний договір про створення Європейської спільноти вугілля та сталі. Спершу його ратифікували шість країн: Франція, Німеччина, Італія та країни Бенілюксу – Бельгія, Нідерланди й Люксембург. Організація була відкрита для інших європейських країн. Нині вважається, що Декларація Шумана офіційно започаткувала процес європейської інтеграції̈. Саме тому в ЄС 9 травня відзначається День Європи.

Усвідомлюючи європейську ідентичність Українського народу, з метою зміцнення єдності народів Європи, забезпечення миру, безпеки й стабільності на Європейському континенті, засвідчуючи відданість ідеалам та цінностям демократії, підтримуючи ініціативи молодіжних та інших громадських об’єднань Президент України Володимир Зеленський підписав указ №266/2023, яким встановив в Україні День Європи, який відзначається щороку 9 травня спільно з державами Європейського Союзу

День Європи для українців – це особливий день. Нашу країну та ЄС єднають спільні цінності, історія та культура, демократія і свобода. Європейський вибір України – це запорука її розвитку.

Україна пройшла довгий і тернистий шлях, щоб довести ідею стати частиною Європейського Союзу до логічного завершення. Найважчі віхи – це 2013 р. коли українці вийшли на Майдан, звершили Революцію гідності й відстояли підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Угода, підписана у 2014 р. дала змогу перейти від партнерства і співробітництва до політичної асоціації та економічної інтеграції.

Європа нині різниться традиціями й мовами, але, об'єднана спільними цінностями. ЄС захищає цінності, заохочує до співробітництва між народами Європи, сприяє єдності, зберігає розмаїття культури, а головне – забезпечує соціальну справедливість. Європейський Союз виступає союзом демократичних держав, що працюють разом заради збереження миру і прогресу, щоб попередити війни та їх наслідки.

Нині, знову, ми захищаємо європейський вибір зі зброєю в руках, але вже від зовнішнього агресора. З початком повномасштабної війни мешканці Європи відчинили двері своїх домівок для мільйонів українців, які були змушені тікати зі своїх домівок від бомб та обстрілів рашистів, отримали прихисток і опіку майже в усіх європейських країнах. Також країни Європи продовжують підтримувати та збільшувати обороноздатність нашої країни, поставляючи найкраще сучасне озброєння українській армії. Одночасно застосовуючи санкції у відношенні країни-агресора, терориста. Сьогодні український народ героїчно відстоює демократію, свободу, історію, культуру, людські життя та мрії усієї прогресивної Європи.

Відзначення Дня Європи – це важливий крок у зміцненні самоідентифікації України як європейської держави, причетної до традицій і цінностей Європи.


Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел