26 червня ‒ Міжнародний день на підтримку жертв катувань

Щороку 26 червня відзначається Міжнародний день на підтримку жертв катувань відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/52/149 від 12 грудня 1997 року. Мета дня ‒ вчергове нагадати про неприпустимість таких порушень прав людини, як катування та нелюдське поводження.

26 червня 1987 року набула чинності «Конвенція проти катувань і інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання». Вона стала міжнародним інструментом захисту прав людини проти будь-яких тортур за будь-яких умов та обставин. За нормами Конвенції відносно тортур встановлено універсальну юрисдикцію. Це означає, що винні в застосуванні тортур можуть кримінально переслідуватися владою будь-якої держави, незалежно від громадянства винних і місця здійснення ними діяння. Для контролю за дотриманням Конвенції 1984 року на основі ст. 17 документу був створений Комітет проти тортур, який приступив до роботи з 1 січня 1988 року. Засідання Комітету (дві сесії в рік) проходять в Женеві.

Катування та інші види неналежного поводження – одне з найтяжчих порушень прав людини. Застосування тортур підлягає універсальній забороні за міжнародним правом. У ситуаціях, коли такі дії вчинені та пов'язані зі збройним конфліктом, вони становлять склад воєнного злочину.

Під час повномасштабного вторгнення рф в Україну, на долю українців випало багато випробувань. Жертвами злочинів рф в Україні щодня стають мільйони українців: їх вбивають, катують, ґвалтують, викрадають, позбавляють житла і майна. Це є грубим порушенням міжнародного права та прав людини.

Війна, яку розв'язала росія в Україні – це геноцид, жорстоке та безжальне винищення українського народу. Буча, Бородянка, Ізюм, Маріуполь, Дніпро, Кременчук та багато інших українських міст стали тому доказом.

Знайти  та покарати винних у цих злочинах є одним з основних завдань сучасної правової міжнародної спільноти.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел