24 квітня – Міжнародний день багатосторонності та дипломатії в ім'я миру

Міжнародний день багатосторонності та дипломатії в ім'я миру було засновано резолюцією Генасамблеї ООН лише в 2018 році й покликане згуртувати суспільство, показати очевидні переваги дипломатичних способів вирішення конфліктів, а також зворотний бік процесу врегулювання, пов'язаний із кровопролиттям, безневинними жертвами, розрухою та злиднями – як наслідок відмови від можливості сісти за стіл переговорів та спроб вирішити спірні та  проблемні питання за допомогою сили.

Головна мета свята – популяризувати будь-які ініціативи заради миру й мирні способи врегулювання конфліктів різного характеру та рівня – політичного, економічного, ідеологічного, релігійного або етнонаціонального.

День відзначається як підтвердження, що Статут Організації Об'єднаних Націй і закріплені в ньому цілі та принципи, і перш за все зобов'язання врегулювати спори мирними засобами й рішучість позбавити прийдешні покоління від лиха війни, а також багатосторонність служать головними інструментами для вирішення багатогранних і складних глобальних проблем на основі колективних дій.

Крім того, Міжнародний день є засобом пропаганди цінностей Організації Об'єднаних Націй і підтвердження віри народів в цілі й принципи, закріплені в її Статуті, підтвердження важливості та актуальності багатосторонності та міжнародного права і сприяння досягненню спільної мети встановлення міцного і стійкого миру за допомогою дипломатії.

Багатосторонність ‒ це коли принаймні три уряди беруть участь у розв'язанні конкретного питання або в спробі вирішити проблему. Багатосторонність є прикладом співпраці між світовими урядами і використовується на відміну від односторонності. Односторонність ‒ це коли держава діє без урахування підтримки або інтересів інших держав.

У сучасному світі, що характеризується серйозними геополітичними та економічними змінами, багатосторонність, як і раніше, є найефективнішим засобом регулювання глобальних відносин таким чином, щоб це було вигідно всім.

Сьогодні дипломати зі 193 країн-членів, а також делегати від держав-спостерігачів та міжнародних організацій, представники неурядових організацій, міжнародні експерти, приватні актори та науковці регулярно зустрічаються для обговорення широкого кола міжнародних питань глобального значення.

ООН стала символом багатосторонності та основою для створення інших багатосторонніх організацій, таких як Всесвітня організація охорони здоров'я, Світовий банк, Світова організація торгівлі та навіть Організація Північноатлантичного договору (НАТО).

Вторгнення російської федерації в Україну кинуло новий виклик міжнародній солідарності. Сьогодні ми є свідками кривавої війни, в якій росія порушує всі можливі норми міжнародного права, використовує заборонені засоби та методи ведення війни, ігнорує закони та звичаї війни, обравши об’єктом нападу цивільне населення.

Нині вживаються заходи щодо притягнення російської федерації з її очільником до міжнародної кримінальної відповідальності. Уже створене неформальне об’єднання – core group або коаліція зі створення спеціального трибуналу, яка налічує 33 держави та декілька міжнародних організацій і відкрита до розширення. Усі учасники коаліції підтримують ідею того, що треба забезпечити відповідальність тих, хто вчинив злочин агресії (https://cutt.ly/05gMvG3 ).

7 березня 2023 року Палата попереднього провадження Міжнародного кримінального суду видала ордери на арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової за воєнний злочин незаконної депортації населення та незаконного переміщення населення з окупованих районів України до російської федерації, що завдало непоправної шкоди українським дітям (https://cutt.ly/P5gMkyQ ).

Сьогодні питання багатосторонньої співпраці та дипломатії набули особливого підтексту, а сучасні події вимагають нових механізмів реагування. Однак одне залишається незмінним – в основі міжнародного правопорядку має лежати мир та безпека.


Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел