14 червня ‒ Всесвітній день донора крові

Всесвітній день донора відзначається з 2004 року з ініціативи міжнародних організацій, що закликають до добровільної здачі крові, ‒ Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), Міжнародної федерації Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародної федерації організацій донорів крові та Міжнародного товариства з переливання крові.

Дата 14 червня присвячена до дня народження австрійського лікаря та імунолога Карла Ландштейнера (1868-1943), нагородженого у 1930 році Нобелівською премією з фізіології та медицини за відкриття груп крові у людини. А технологію надійного консервування крові розробив відомий український вчений, патофізіолог та організатор науки академік Олександр Олександрович Богомолець, за що був нагороджений Золотою Медаллю на виставці в Парижі. Завдяки його відкриттям збережені мільйони людських життів як у воєнні, так і у мирні часи.

У травні 2005 р., в ході Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я, міністри охорони здоров'я світу одностайно прийняли заяву про прихильність і підтримку добровільного донорства крові. У резолюції WHA58. 13 вони постановили щорічно проводити Всесвітній день донора крові 14 червня.

Всесвітній день донора відзначається в 192 країнах світу, 181 національним товариством Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, 50 добровільними донорськими організаціями та численними фахівцями з переливання крові з усіх країн світу.

Донор походить від латинського «donare» ‒ «дарувати». Біблійне вираження: «не збідніє рука, що дає» і про донорів також.

День донора було започатковано для того, аби ми не забували про величезну значущість донорів крові. Всесвітній день донора ‒ це день нагадування людству про взаємну відповідальність та необхідність надання допомоги тим, хто її потребує.

Увесь світ спостерігає, як наші мужні воїни захищають Україну від рашистських окупантів. У сьогоднішніх реаліях, коли понад 8 мільйонів українців вимушено виїхали за кордон, а значна частка чоловіків приєдналася до Збройних сил України – держава відчуває гостру потребу в оновленні та розширенні бази донорів крові. Адже від наявності достатньої кількості донорів залежить не тільки порятунок цивільних людей, які стали жертвами російської агресії, але й життя наших воїнів, які беруть на себе головний удар з боку окупантів.

Оперативний збір донорської крові – це життєво необхідна можливість одужати та вижити для усіх постраждалих. Тому кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій неоціненний внесок у добру справу ‒ порятунок людських життів. Лише 450 мл донорської крові може врятувати життя трьох пацієнтів! Можливо, саме ваша кров подарувала життя людині.

Дякуємо кожному донору за ваше покликання! Ви – гордість країни та порятунок для багатьох людей.

З переліком центрів крові можна ознайомитися за посиланням https://www.donor.ua/centers. Ви також можете стати донором:

Долучайтеся до благородної справи – добровільної здачі крові, врятуйте чиєсь життя! 

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел