Прощена неділя

Прощена неділя ‒ особливе християнське свято, яке припадає на останній день Масниці! Прощену неділю ще називають Сиропусною неділею, Сиропустом, Чорною неділею, Масним пущенням, Прощеним днем. Перші дві назви пов'язані з тим, що на старослов'янському словом «сиропусний» означає «сир опускаю», «сир залишаю».

Останній день Масниці ‒ це не лише проводи зими та зустріч сонця, а й початок Великого  посту, коли можна вживати в їжу яйця, молоко, сир і різні молочні продукти. Традиційна страва – вареники із сиром.

Цього дня для очищення душі люди просять одне в одного пробачення за всі образи та гріхи. Прощена неділя, коли потрібно забувати всі образи та самому просити вибачення. Не прощати цього дня вважається неправильним. Відповідати потрібно словами: «Бог простить і я прощаю».

Традиції Прощеної неділі

В цей день заведено спалювати опудало Масниці, що символізує зиму, а також ходити в гості – том, у що в піст вже не можна буде влаштовувати галасливі гуляння та застілля.

Вранці у Прощену неділю бажано відвідати церкву, відстояти службу, по можливості – сповідатися і причаститися. Після цього необхідно відпустити всі образи та попросити вибачення у близьких. У давнину було прийнято спочатку йти до найстаршого родича в гості, вклонитися йому, обійнятися і попросити від щирого серця прощення. А потім дорослі один в одного просять вибачення, потім – діти у дорослих.

Цього дня можна попросити вибачення чи прощення й у померлих родичів. Для цього необхідно піти на цвинтар до могили померлого і поговорити з ним подумки.

Пробачайте та бережіть один одного! 


Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел