19 травня – Всесвітній день пам'яті жертв СНІДу

Цей  день, коли світ згадує людей, які померли від СНІДу, хто програв у нерівному бою з ним та покликаний у черговий раз нагадати всім про небезпеку захворювання ВІЛ.

ВІЛ-інфекція ‒ інфекційне захворювання, яке розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Якщо довго не лікувати ВІЛ-інфекцію, вона руйнує імунну систему та призводить до синдрому імунодефіциту людини (СНІД). СНІД – синдром набутого імунодефіциту, остання, четверта стадія захворювання ВІЛ-інфекції, коли імунітет людини ослаблений настільки, що інші захворювання мають незворотні наслідки та призводять до смерті.

Мета Всесвітнього дня пам'яті жертв СНІДу – привернути увагу населення до цієї проблеми; профілактики цього захворювання та інформування про фактори ризику інфікування; запобігання дискримінації й порушення прав ВІЛ-інфікованих; залучення уваги влади і всього суспільства до заходів соціального захисту і психологічної підтримки ВІЛ-інфікованих та сприяння організації центрів ранньої анонімної діагностики й тестування.

Уперше Всесвітній день пам'яті жертв СНІДу (World Remembrance Day of AIDS Victims) відзначили в американському Сан-Франциско в 1983 році. Через кілька років з'явився символ руху проти цієї хвороби. Ним стала червона стрічка, пришпилена до одягу, а також різноколірні полотна ‒ квілт, зшиті з клаптиків тканини в пам'ять про безліч людей, які пішли з життя. Ці атрибути придумав у 1991 році художник Френк Мур. І в цей час, у Всесвітній день пам'яті жертв СНІДу, активісти цієї акції та просто небайдужі люди прикріплюють до свого одягу червоні стрічки.

Сьогодні, в третю неділю травня, активісти руху проти поширення ВІЛ проводять лекції та інші просвітницькі заходи, спрямовані на те, щоб попередити людей про ризик інфікування і навчити їх уникати небезпеки. Також проводиться чимало пам'ятних і благодійних акцій по всьому світу.

Залишатися стійким до ВІЛ-інфекції можна. І тестування є першим кроком, аби продовжувати повноцінне життя: мріяти про майбутнє, створювати сім'ю та народжувати дітей. Якщо у людини підтвердився позитивний статус, вона може розпочати прийом АРТ ‒ так вірус імунодефіциту не розвиватиметься в її організмі. Більше про лікування ВІЛ: https://arv.phc.org.ua .

За оцінками експертів загалом в Україні 257 тисяч людей інфіковані ВІЛ. З них третина досі не знають, що є носіями ВІЛ. Це означає, що підступна хвороба непомітно, але впевнено руйнує день за днем їхнє здоров'я. Отже, єдиним правильним рішенням може стати тестування. Якщо ви зараз перебуваєте в безпечному місці, обов'язково скористайтеся можливістю дізнатися свій ВІЛ-статус. На щастя, медицина не стоїть на місці й для діагностики ВІЛ швидким тестом достатньо лише 15 хвилин: це той час, який дає шанс зробити правильний крок і врятувати власне життя, розпочавши лікування.

Антиретровірусна терапія (АРТ) щороку удосконалюється, а препарати для лікування безкоштовні й доступні для всіх, хто їх потребує. Навіть в умовах війни Центр громадського здоров'я України разом із партнерами роблять усе можливе, аби доставити в Україну життєво необхідні ліки.

В умовах війни для зручності пацієнтів із ВІЛ працюють спеціальні сервіси: Пошук АРТсайтів: https://t.me/HIV_AIDS_bot.

Сервіси для отримання допомоги з доступом до лікування ВІЛ, ТБ гепатиту по всьому світу: https://bit.ly/3uiZKSc .

Контакти лікарів, до яких можна звернутися телефоном та онлайн: https://bit.ly/342LYZC 

Отримати безплатну правову допомогу: 0 800 213 103 

Отримати соціальну підтримку за кордоном: https://bit.ly/3sDtzff 

Докладніше: https://findart.phc.org.ua 

Регулярно тестуйтеся, обирайте доконтактну профілактику ВІЛ, якщо ви маєте високий ризик інфікування, якомога раніше розпочинайте лікування та не бійтеся говорити про це. Адже лише розпочавши діалог про ВІЛ/СНІД ми можемо подолати й цю епідемію.

Наукова бібліотека ДБТУ підтримує цей день і закликає всіх бути більш обізнаними та здоровими!

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел