9 червня ‒ Міжнародний день архівів (International Archives Day)

Щороку, 9 червня архівісти усього світу відзначають професійне свято Міжнародний день архівів, який заснований Міжнародною радою архівів (МРА). 

Дата для свята була обрана не випадково – саме цього дня у 1948 році рішенням ЮНЕСКО і під її егідою було засновано МРА. Дата утворення цієї організації й була визначена як Міжнародний день архівів, а перше відзначення цього дня, що відбулось у 2008 році, стало одночасно і 60-ю річницею МРА.

Міжнародна рада архівів ‒ професійна організація світового архівного співтовариства, сприяє збереженню, розвитку і використанню світового архівної спадщини. Вона є нейтральною неурядовою організацією, що фінансується її членами з багатьох архівів по всьому світу. На сьогодні в МРА близько 1,5 тисячі членів з більш ніж 190 країн.

Мета заходів, що відбуваються у межах відзначення Міжнародного дня архівів – сприяння збереженню, розвитку і використанню світової архівної спадщини, а також залучення уваги громадськості до досягнень і проблем архівної справи.

Люди завжди потребували зберігати інформацію про своє життя та події, що відбулися. Тому перші архіви історики відносять ще до епохи стародавнього світу. Вони виникли на території Межиріччя, де існували держави Шумеру, Аккаду, Вавилону, Ассирії. 

Слово «архів» походить від грецького «ἀρχώ» ‒ «починаю; керую». Зі старогрецької це поняття перекочувало до латинської, а далі до інших європейських мов. Сьогодні це слово вживають для позначення місця чи установи, де зберігаються певні свідчення.

Діяльність організації спрямована на вирішення питань ефективного управління архівами й збереження, обробки та використання архівної спадщини у світі через встановлення міжнародних стандартів і підвищення кваліфікації архівістів, а також забезпечення доступу до архівів через здійснення діалогу між архівістами, політиками, підприємцями й простими користувачами архівів.

У зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України, українські архівісти сьогодні використовують всі можливості, щоб забезпечити збереження документів Національного архівного фонду, продовжувати функціонування архівних установ. Відбувається оцифрування документів, їх онлайн презентація на сайтах архівів. Долучитися до цієї важливої історичної справи та внести свої матеріали, за які вам будуть вдячні наступні покоління, може кожний українець.

Наукова бібліотека ДБТУ з травня 2022 року долучилася до ініціативи Української бібліотечної асоціації/Ukrainian Library Association з архівування документів про війну росії проти України. Колектив книгозбірні переконаний, що збирати та архівувати такі документи – це завдання та обовʼязок бібліотечної спільноти. Всього за весь час участі в проєкті  на 06.06.2024 Наукова бібліотека ДБТУ додала 30472 файли .

Вітаємо всіх, хто причетний до архівної справи з Міжнародним днем архівів! Спільними зусиллями переможемо рашизм і прийдемо до Перемоги!


Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел