14 травня ‒ День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

Четвертий рік поспіль Україна відзначає День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Пам'ятну дату в цьому році запровадила Верховна Рада України своєю постановою №1178-IX від 02.02.2021 р., яку пов’язала з днем проголошення Держави Ізраїль (4 травня  1948 року).

У роки Другої світової війни Україна, окупована нацистами, стала одним із місць масового знищення євреїв та репресій проти цього народу. Українці, часто ризикуючи своїм життям, відчайдушно рятували від смерті та концтаборів євреїв – своїх знайомих, сусідів чи просто незнайомих людей. За таку жертовність нацисти жорстоко карали українців.

Держава Ізраїль вшановує неєвреїв, які у ті страшні роки з ризиком для себе і своїх родин рятували євреїв від Голокосту, почесним званням «Праведник народів світу». Праведниками народів світу вважають осіб, які за своєю національністю не були євреями, але з ризиком для свого життя рятували євреїв у роки Другої світової війни.

Серед Праведників народів світу  – й черкащанка Олександра Максимівна Шулежко.  Працюючи вихователькою, у часи окупації Черкас нацистами, вона врятувала від смерті та голоду 102 дитини, з них – 25 єврейських дітей. Олександра Максимівна зуміла створити притулок для черкаських дітей-безхатченків. Завдяки її хоробрості й винахідливості, життя маленьких євреїв були збережені – їх  записували як українців, греків, вірмен чи татар. Крізь роки вихованці Олександри Шулежко з особливою теплотою і вдячністю згадували свою другу маму.

Ізраїль на державному рівні присуджує їм це почесне звання. Ізраїльський Кнесет (парламент) у 1953 р. ухвалив закон «Про увічнення пам'яті мучеників та героїв», внаслідок якого був створений меморіал «Яд Вашем», а в 1963 р. були визначені критерії надання звання Праведника народів світу.

При «Яд Вашем» діє спеціальна комісія, яка на основі документів, свідчень уцілілих осіб та очевидців ретельно вивчає кожний випадок, відтак ухвалює рішення, чи відповідає він суворим критеріям. Комісія складається з істориків, юристів та вцілілих жертв Голокосту.

Люди, яких визнали Праведниками народів світу, отримують іменну медаль, почесний сертифікат і право вписати своє ім’я на Стіні Честі в Саду Праведників у Єрусалимі.

Згідно із законом, Праведники народів світу отримують почесне громадянство Ізраїлю, а у випадку їхньої смерті – пам'ятне громадянство.

Україна – серед першої п'ятірки (четверте місце) світових держав, де найбільше врятували євреїв від рук нацистів. Попереду лише Польща, Нідерланди та Франція. Загалом Праведники народів світу походять більш ніж із 50 країн.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел