26 травня – День хіміка

В останню неділю травня відзначається День хіміка,  встановлений Указом Президента України № 219/941 від 07.05.1994 року. Цьогоріч працівники промисловості, науковці, студенти, аспіранти, викладачі університетів, які пов'язані з хімічною наукою, відмічають своє професійне свято 26 травня.

Хімія ‒ це наука про щось таємне, невидиме, приховане. Не дивно, що розкривали її секрети упродовж віків. Та це було того варте!

Термін «хімія» – єгипетського походження. Хімія вважається однією із найстаріших природничих наук. Стартом її розвитку можна вважати перші спроби первісних людей отримати вогонь, приготувати їжу чи видубити шкуру тварини…

Служителі культу країни «Хем» або «Хаме» (Чорної Землі, як у сиву давнину називали Єгипет), ще за двісті років до нашої ери, були видатними майстрами хімічних ремесел, що були пов'язані з виробленням фаянсу, фармації та косметики.

У Київській Русі при аптеках існували алхіміки, що готували звичайні ліки. Вони отримували та очищали різноманітні речовини, змішували їх за вказівкою аптекаря, брали участь в аналізі та експертизі нових препаратів.

Хімія пов'язана з ім'ям англійського вченого Роберта Бойля, який першим ще в 17-му столітті визначив основний предмет дослідження цієї науки ‒ елемент. Минуло майже два століття і Дж. Дальтон вніс в цю науку поняття атомної ваги. Вона стала головною характеристикою хімічних елементів. І нарешті, Дмитро Іванович Менделєєв відкрив періодичний закон, завдяки якому з'явилася система елементів.

Завдяки хімії,  як науки, людство отримало можливість покинути печери кам'яного століття і розвиватися. І на сьогодні вже важко уявити розвиток більшості сфер діяльності людини без допомоги хімії. Адже протягом усього свого існування хімія завжди допомагала і продовжує допомагати людству в покращенні рівня його життя та практичної діяльності.

Сучасна хімія є науковим підґрунтям для розвитку низки галузей ‒ медицини, біотехнології, фізики, техніки та всіх без винятку сільськогосподарських дисциплін, а також у побуті тощо. Її відкриттями користується кожна людина – це харчові добавки, ліки, речі першої потреби, побутові засоби, косметика тощо.

Хімія – складна наука, яка вимагає допитливого складу розуму. Завдяки хімії людство дізналися про властивості атмосфери, закономірності виникнення та розвитку Всесвіту, нанотехнології, електронні, ядерні та інші матеріали надвисокої чистоти, теорію та практику прикладної екології, електрохімічні процеси у живій і неживій матерії, технологію полімерів і застосування органічних сполук.

Хіміки ‒ дуже творчі люди. Згадати хоча б Менделєєва. Мало того, що таблицю хімічних елементів він побачив уві сні, прямо як який-небудь поет. Так ще й винайшов найбільш творчу речовину: суміш ефіру з водою в 40-відсотковій пропорції.

Зазвичай люди цієї професії є надзвичайно працьовитими, талановитими та відданими своїй справі, адже хімія – далеко не проста наука і для опанування нею вимагається  особливий склад розуму та великі зусилля. Через це не всі студенти (і не тільки вони) уподобають вивчати хімію. Проте є  трударі цієї благородної науки, які переконують студентів у важливості та необхідності в сучасному суспільстві  хімічних знань – це викладачі й співробітники кафедри хімії, біохімії, мікробіології та гігієни харчування Державного біотехнологічного університету . Саме вони прищеплюють  здобувачам вищої освіти любов до хімії, дають змогу доторкнутися до цієї магічної та чарівної науки.

Наукова бібліотека ДБТУ у День хіміка адресує найтепліші й найщиріші вітання колективу співробітників, лаборантів кафедри хімії, біохімії, мікробіології та гігієни харчування, студентам і всім тим, хто пов'язаний з цією цікавою галуззю. Бажаємо,  щоб ваше життя було сповнене хімічних реакцій  успіху й любові; елементів щастя й удачі; каталізаторів геніальних ідей та натхнення;  вдалих дослідів й нових цікавих відкриттів; успіху в проєктах. Наповнюйте своє життя яскравими барвами, адже ви – хіміки! Нехай у Вас і на молекулярному рівні, і в самих складних переплетеннях хімічних ланцюжків все буде стабільно. Зі святом!


Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел