4 лютого народився Степан Володимирович Балей

Український і польський психолог, педагог, філософ, доктор філософії та медицини, професор, член Українського лікарського товариства, Польської Академії Наук, автор досліджень, присвячених емоційно-вольовій сфері людської психіки (почуття, воля), проблемам характеру, розумінню експерименту в психології Степан (національний варіант імені – Стефан Максим)  Володимирович Балей народився 4 лютого 1885 року в с. Великі Бірки (Тернопільський повіт, Королівство Галичини, Австро-Угорщина, нині смт Тернопільського району Тернопільської області, Україна) в сім'ї вчителя народної школи, де й закінчив початкову школу.  Потім навчався в Тернопільській гімназії й одержав свідоцтво зрілості.

У 1903–1907 роках навчався на філософському факультеті Львівського університету переважно з фаху філософії та психології, а також слухав лекції з польської літератури. Належав до найкращих студентів професора Казімежа Твардовського.

Після закінчення університету склав державний іспит на вчителя середніх шкіл, працював у гімназіях з українською мовою викладання в Перемишлі, Тернополі, Львові, де викладав математику, початкову психологію і логіку.

У 1911 р. Степан Володимирович Балей здобув науковий ступінь доктора водночас з двох галузей наук – філософії та медицини. Саме це поєднання було характерним для всього його творчого шляху.

До закінчення Першої світової війни С. Балей працював у Віденському університеті. Широко займався публіцистичною діяльністю, активно працював у журналі «Учитель», що виходив у Львові з 1899 р. до червня 1914 р. Це було видання Українського Педагогічного Товариства, в якому вміщували статті з питань педагогіки, психології, науково-популярні нариси з різних галузей знань. Журнал об'єднував кращі науково-педагогічні сили Галичини.

Серед доробку автора фундаментальні праці з психології творчості Т. Шевченка, перші друковані українською мовою підручники з психології та логіки, теоретичні статті з філософії та етики, наукові розвідки з історії світової філософії, нариси філософії Ґ. Лейбніца, В. Вундта, В. Віндельбанда та інших.

Степан Балей провів перші в Україні психоаналітичні дослідження особистості. Особливо важливою була його робота наприкінці 1916 р. у відношенні до особи Т. Шевченка, до якого науковець ставився дбайливо, обережно, з глибокою пошаною. В цій роботі вчений спробував з висоти своїх фахових знань філософа і лікаря знайти особисті спонукання до художньої творчості в житті Т. Г. Шевченка.

Разом з галицькими вченими І. Крип'якевичем, Ф. Колессою та іншими був запрошений до заснованого законодавчим актом Української Держави від 17.08.1918 р. Кам'янець-Подільського державного українського університету його першим ректором І. Огієнком на посаду доцента. Брав активну участь у діяльності ряду українських наукових осередків, працював з науковими журналами «Літературно-Науковий Вісник», «Лікарський вісник», «Наука і письменство», «Український медичний вісник», «Шляхи» та інших.

У 1928 р. Степан Балей посів кафедру психології виховання Варшавського університету і працював тут 24 роки.

Заслуги С. В. Балея в науці високо оцінені. Він був членом Польської Академії наук та багатьох наукових установ за кордоном. За свою працю був відзначений офіцерським Хрестом Відродження Польщі.

Помер Степан Балей 13 вересня 1952 р. у Варшаві, де й похований на цвинтарі Повонзки.

Впродовж майже 40 років ім'я знаменитого вченого в Україні замовчували. І лише тепер його багата творча спадщина повертається до нас. З часу створення у 1991 р. Тернопільського інституту народної освіти (нині – Тернопільський експериментальний інститут педагогічної освіти) засновані дві іменні стипендії: одна імені Василя Сухомлинського – за успіхи у навчанні, друга – імені Степана Балея – за кращу наукову роботу, виступ на конференції. Щорічно лауреатами премії С. Балея стають студенти, яким вручають почесний диплом та грошову винагороду. 6 – 8 жовтня 1995 р. в Тернопільському державному педагогічному інституті (нині – Тернопільський державний педагогічний університет ім. В. Гнатюка) Лабораторія славістичних студій провела чергові міжнародні науково-методичні читання (голова оргкомітету О. Лещак), присвячені 110-й річниці від дня народження нашого талановитого земляка. 7 жовтня 1995 р. завершальне пленарне засідання VІ науково-методичних читань «Психологія мисленевої та мовної діяльності» відбулось у Великих Бірках.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1293 від 19 листопада 1997 р. Великобірківській ЗОШ І-ІІІ ст. присвоєно ім'я видатного земляка. У березні 1998 р. на центральному корпусі школи врочисто встановлена пам'ятна дошка, одна з нових вулиць селища має ім'я Степана Балея.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел