4 квітня народилася Квітка Цісик

Американська оперна і блюзова співачка (колоратурне сопрано) українського походження, виконавиця українських народних і популярних пісень, яка і на чужині залишилась відданою своєму українському корінню, скрипалька-віртуоз, музична діячка, педагогиня Квітка (Квітослава) Володимирівна Цісик (від ініціалів К. С. утворене англомовне ім'я ‒ Кейсі Цісик народилася 4 квітня 1953 року  у Нью-Йорку, в знаній інтелігентній родині зі Львова. Родина походила з с. Ліски Коломийського району Івано-Франківщини. 

Батько Квітки Володимир Олександрович, український скрипаль-віртуоз, музичний діяч і педагог, в минулому ‒ концертмейстер Львівської опери, професор музики в Галичині, а згодом і у США. У 1949 р., втікаючи від окупації та радянської влади, родина Цісиків опинилася у США. У 1955 р. родина отримала громадянство США.

У родині Цісиків були дві доньки. З дитинства батьки навчали Квітку і її старшу сестру Марію грі на скрипці й на фортепіано. Марія стала відомою піаністкою, була директором консерваторії у Сан-Франциско.

У чотири роки Квітка опанувала скрипку; опановувала сценічне мистецтво в балетній школі відомої балерини Роми Прийми-Богачевської. На балетній сцені вона виступила в постановках «Попелюшка» (1967), взяла участь у балетній сцені опери «Анна Ярославна» в Карнегі-Холі (1969). Навчалася в американській стандартній школі, а щосуботи ‒ у «Школі українознавства». Була пластункою – їздила у табори в гори, де вивчала українські пісні, звичаї та обряди.

Після закінчення Вищої школи музики та мистецтва у Нью-Йорку Квітка навчалася протягом одного року в Харпер-коледжі ‒ складовій частині Університету штату Нью-Йорк у Бінгемтоні, згодом в нью-йоркській Школі музики Маннеса по класу скрипки.

У середині 1970-х рр. після смерті батька, заробляючи на життя, Квітка виступала в клубах Нью-Йорка, працював діджеєм на радіостанції й увійшла у світ реклами на телебаченні та радіо, де її чекала справжня американська слава. Співачка працювала над записом саундтреків до художніх фільмів та брала в них участь як акторка.

Перша платівка, де можна почути голос Квітки ‒ «Ivanku» («Іванку та інші улюблені пісні молодих українців»; Ivanku and other favorite songs of young ukrainians, 1970) ‒ збірка українських народних і популярних пісень записана оркестром і співаками Ірени Біскуп за участю К. Цісик і Валдіміра (Володимира Старосольського).

У середині 1970-х рр. після смерті батька, заробляючи на життя, Квітка виступала в клубах

Пісня «Ти світло мого життя» (You Light Up My Life), виконана Цісик для однойменного фільму, отримала в 1978 р. «Оскар» і «Золотий глобус».

Пам'ятаючи своє коріння, з голосу матері Квітка вивчила українську мову, завжди цікавилася українською культурою. Вже знаменитою співачкою, Квітка власним коштом (200 000 дол.) записала два альбоми українських пісень – «Kvitka – Songs of Ukraine/Пісні з України» (1980) та «Kvitka – Two Colors» (1989).

До запису співачка залучила 40 найкращих нью-йоркських музикантів.

Альбом «Kvitka – Songs of Ukraine/Пісні з України» (1980) мав присвяту: «Володимирові Цісику, скрипалеві-віртуозу, моєму незабутньому батькові присвячую цю збірку пісень». Альбом складається з 16 композицій, загальний час звучання ‒ 36.51. Усі вокальні партії виконані Квіткою Цісик. Альбом мав номінацію премії «Греммі» в категорії «Найкращий альбом сучасної народної музики».

Альбом «Kvitka – Two Colors» («Два кольори», 1989) складався з 15 пісень, загальний час звучання - 51. 27. До альбому Квітка зробила напис: «Присвячую поривам нескореного українського духа і його безнастанним змаганням по обидвох боках океану»; «Ця збірка пісень є бажанням мого українського серця вплести радісні нитки в розшарпане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу». Усі вокальні партії виконані Квіткою Цісик та записані наживо з групою музикантів.

Згодом ці альбоми підпільно поширилися в Україні й стали популярними. Третій альбом мав бути присвячений колисковим пісням, але не судилося.

Квітка Цісик –  унікальна співачка. Вона мала рідкісне колоратурне сопрано. За оцінками музикознавців, її голос мав неймовірний вокальний тембр, в якому виділявся особливий, дзвінковий обертон, властивий тільки сопрановій колоратурі. Рідкісний вокальний тембр Цісик містив у собі очевидні скрипкові тони. До того ж вона вміла співати так званим «білим голосом» – своєрідною манерою жіночого фольклорного співу, яку можна почути в карпатських селах. В альбомі «Пісні України» є кілька пісень, заспіваних «білим голосом».

З початку 1980-х Квітка стала однією з найдорожчих і популярних виконавців джинглів (спеціальний фірмовий звуковий сигнал) в США – рекламних мотивів для радіо та телебачення.

Її голос звучав у рекламних компаніях корпорації ABC, NBC, CBS, Burger King, McDonald's, American Airlines та Delta Air Lines, Coca-Cola, Pepsi-Cola та інші. Протягом 16 років, до кінця життя, вона була офіційним голосом «Форд Моторз». Багато американців і досі пам’ятають музичний джингл «Have you driven a Ford lately» у виконанні Кейсі Цісик. За це «Форд» дарував їй автомобілі. Ця ж компанія підрахувала, що голос Цісик прослухали понад 22 млрд разів, тобто у кілька разів більше, ніж населення Землі.

Співачка працювала і допомогла багатьом відомим американським музикантам і продюсерам. Співала на бек-вокалі у Вітні Г'юстон та Майкла Джексона. Також її запрошували для участі в записах своїх альбомів відомі співаки М. Болтон, Б. Джеймс, Л. Ронстад, Р. Флек.

У 1983 р. Квітка Цісик відвідала Україну ‒ разом із мамою вона приїхала до Львова як звичайний турист. Вчергове приїхати на рідну землю Квітка Цісик планувала після здобуття Україною незалежності. Артистка мріяла організувати в Україні концерт, але цій мрії так і не судилося збутися.

У Квітки Цісик було все: слава, достаток, улюблена робота, кохані чоловіки ‒ вона двічі була одружена: першим її чоловіком був композитор-аранжувальник Джек Кортнер, другим ‒ інженер звукозапису Ед Ракович, якому Квітка подарувала сина Еда. Але після тривалої боротьби з раком 29 березня 1998 р., не доживши 5 днів до свого 45-річчя, Квітка відійшла у вічність. Під час чину прощання з Квіткою над цвинтарем линули її «Журавлі».

1-3 квітня 2011 р. у Львівській філармонії відбувся Міжнародний конкурс українського романсу імені Квітки Цісик. Перемогу у конкурсі здобула львів'янка Оксана Муха.

Нині у Львові на будинку на вул. Глибокій, 8, де жили батьки Квітки Цісик, відкрито меморіальну дошку. У приміщенні Львівської середньої школи № 54, що на вулиці Квітки Цісик, є музей співачки.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел