20 травня  народився Іван Михайлович Чендей

Український письменник, кіносценарист, журналіст, фольклорист, перекладач Іван Михайлович Чендей народився 20 травня 1922 року в с. Дубове на Закарпатті в багатодітній селянській родині. Охочий до науки Іванко після сільської школи здобуває освіту в гімназії у Хусті, де на той час відомий нині вчений-фольклорист Петро Васильович Лінтур згуртував навколо себе талановиту літературну молодь.

Іван Михайлович розпочинав навчатися у гімназії за демократичної Чехословаччини, та в 1939 р. Угорщина окупувала Закарпаття, і до матеріальної скрути додалися ідеологічні утиски. Та все ж у 1941 р. гімназисти видають літературний альманах «Будет день», де надруковано і літературні спроби Івана Чендея. А в листопаді 1944 р. молодий літератор стає учасником з'їзду народних комітетів, котрий проголосив возз'єднання Закарпаття з Радянською Україною.

Згодом І. Чендей потрапляє на роботу в головну газету краю «Закарпатська правда». Одночасно навчається на філологічному факультеті Ужгородського державного університету. І робота, і навчання укріпили його в освоєнні української літературної мови, і то настільки, що згодом найавторитетніші словники ілюструватимуть уривки з його творів як літературну норму.

У 1960-1962 рр. Іван Чендей вирішує податися на вищі літературні курси при Літературному Інституті ім. Горького. Два роки, проведених у Москві, де літературне життя тоді буяло на повну силу, зарядили письменника новою енергією. Уже перша книжка новел «Чайки летять на Схід» стала явищем у новій закарпатській прозі.

Зворушливо й правдиво, духовно сильними й благородними зображує своїх земляків письменник і в інших оповіданнях, нарисах, повістях, зібраних у збірках «Вітер з полонин» (1958), «Ватри не згасають» (1960), «Чорнокнижник» (1961), «Поєдинок» (1962), «Терен цвіте» (1967), «Коли на ранок благословлялось» (1967), «Зелена Верховина» (1975), «Свалявські зустрічі» (1977), «Теплий дощ» (1979), «Казка білого інею» (1979), «Кринична вода» (1980) та ін. У 1965 p. виходить друком роман «Птахи полишають гнізда...», у 1989 ‒ «Скрип колиски».

Іван Михайлович Чендей перший заговорив на всю Україну про Закарпаття. Незмінний був інтерес письменника до художньої правди. Він не обминав суперечливих явищ тогочасної дійсності, за що був підданий нещадній критиці партійними функціонерами. Пов’язуючи художній досвід Івана Чендея з традиціями реалізму, помічаємо збагачення творчості майстра здобутками інших творчих напрямків, що надало творам нового забарвлення. І. Чендей ‒ співзасновник PEN-Ukraine. Він був серед 41 письменника, причетних до створення українського ПЕН-клубу в грудні 1989 р. 

Кращі його твори перекладені російською мовою. І сам він активно перекладав з угорської ‒ оповідання Жігмонда Моріца, повість і роман Мора Йокаї.

Як журналіст, він умів вихопити зором колоритне, неповторне, своєрідне, тож в основі його творів – живі людські постаті, чималий типаж персонажів – народних й антинародних характерів.

У співавторстві із видатним режисером Сергієм Параджановим він створив сценарій до фільму «Тіні забутих предків», який після творів Олександра Довженка став новою візиткою українського кіно у світі. ). Саме він переклав повість М. Коцюбинського кінематографічною мовою. І сьогодні цей фільм посідає першу позицію в списку 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.

В Україні Іван Чендей здобув найвищі літературні нагороди ‒ премію Українського фонду культури ім. В. К. Винниченка (1988) та Національну премію ім. Т. Г. Шевченка (1994) за книгу «Калина під снігом», літературну премію ім. А. Головка за роман «Скрип колиски» (1987), 1993 року був нагороджений Почесною відзнакою Президента України.

Помер Іван Чендей 29 листопада 2005 року. Похований в м. Ужгороді.

На вшанування пам'яті Івана Чендея дочка Марія Чендей-Трещак та її чоловік Іван Трещак заснували Міжнародний благодійний фонд імені Івана Чендея та періодично проводять Всеукраїнський літературний конкурс малої прози «Чендей Фест».

В рамках «Чендей Фесту» заснована одна з найпрестижніших в Україні літературна премія імені Івана Чендея.  Щороку конкурс набуває все більшого масштабу. Організатори доповнили проведення комплексного заходу кількаденним тренінгом та заснуванням нового туристичного маршруту на Тячівщині «Стежками Івана Чендея». Проєкт спрямовано на популяризацію та розвиток української літератури та вивчення творчої спадщини письменника.

Педагогічний колектив Ужгородського ліцею № 5 у 2022 році ‒ в рік 100-річного ювілею письменника ‒ ухвалив рішення та звернувся до Ужгородської міської ради про присвоєння імені Івана Чендея цьому навчальному закладові. Ужгородська влада у цьому питанні проявила повну байдужість і відсутність компетенцій.

Педагогічний музей України вніс матеріали про письменника у свою експозицію. 27 жовтня 2022 року у місті Чернівці вулицю Брянську перейменували на вулицю Івана Чендея.

У місті Мукачево вулицю Радищева перейменували на вулицю Івана Чендея, а в місті Ужгород вулицю Льва Толстого ‒ на вулицю Івана Чендея.

Міжнародний культурний портал «Експеримент» розмістив широкий матеріал про Івана Чендея.

Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва України докладно подає свої матеріали про Івана Чендея, письменника і кіносценариста

https://csamm.archives.gov.ua/2022/05/20/ivan-chendei-1922-2005/

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел