4 квітня 2004 р. було офіційно активовано український мовний розділ Вікіпедії

Вікіпедія вже давно стала феноменом глобалізації. Нею користується велика кількість людей. При цьому мало хто з них знає, як саме створюється Вікіпедія, яким чином вона діє та яких правил дотримується.

Перші зафіксовані спроби створення статті в українській Вікіпедії датуються 26 січня 2004 р. Перша стаття створена 30 січня 2004-го користувачем 61.125.212.32 з Японії. 4 квітня 2004 р. було офіційно активовано український мовний розділ Вікіпедії. На той час в ньому налічувалось 1000 статей.

Відтоді українськомовний розділ Вікіпедії стрімко нарощував темпи свого зростання.

Сьогодні Українська Вікіпедія ‒ українськомовний розділ Вікіпедії, багатомовного інтернет-проєкту зі створення вікі-енциклопедії, яку може редагувати кожний охочий користувач Інтернету.

До кінця 2004 р. кількість статей в українській Вікіпедії перевищила 10 тисяч. 23 березня 2020 р. була написана мільйонна стаття.

На цей час кількість статей української Вікіпедії становить 1 317 825. За цим показником вона перебуває на 14-му місці серед усіх мовних розділів, на 10-му місці серед європейських Вікіпедій та на 3-му місці серед Вікіпедій слов'янськими мовами.

Українська Вікіпедія посідає 6 місце у списку розділів Вікіпедії за розміром 1000 статей, які повинні бути в кожній Вікіпедії. Також українська Вікіпедія займає 11 місце у списку розділів Вікіпедії за розміром обов'язкових 10000 статей.

Українська Вікіпедія станом на 3 квітня 2024 року має 742 583 зареєстрованих користувачів, 50 адміністраторів. Загальна кількість сторінок в українській Вікіпедії ‒ 4 638 835, редагувань ‒ 42 169 376, завантажених файлів  ‒ 113 766.

Традиційно громадська організація «Вікімедіа Україна» проаналізувала статистику українського розділу найбільшої онлайн-енциклопедії та виділила найпопулярніші статті року. Найпопулярнішою стала стаття про Україну http://surl.li/gys, за 2023 рік її переглянули 1,6 мільйона разів. На другому місці ‒ стаття «Російське вторгнення в Україну (з 2022)» http://surl.li/exqwk , вона отримала понад 1,3 мільйона переглядів. Третя ‒ стаття про українського поета Шевченка Тараса Григоровича http://surl.li/arvp .

Як і раніше, Вікіпедію наповнюють волонтери, які роблять це на безплатній основі.

Створювати та редагувати статті може будь-який користувач чи користувачка, зокрема і ви.

В онлайн-енциклопедії немає цензури ‒ головне, щоб статті відповідали правилам: були написані в енциклопедичному стилі з дотриманням принципу нейтральності, висвітлювали різні погляди та містили посилання на правдиві джерела.

Хочеться все-таки вірити у світле майбутнє україномовної версії Вікіпедії, що кожна її стаття буде збалансованою, нейтральною та енциклопедичною. Всім майбутнім дописувачам треба пам'ятати, що від них очікується цивілізованість, етична поведінка, відсутність релігійного чи іншого фанатизму, нейтральність, розгляд усіх думок, додавання перевірених і фактичних даних, а не особистих поглядів чи думок. Так що, шановні читачі, шукайте представництва української Вікіпедії в соцмережах, на форумах і блогах або заходьте прямо на головний сайт, і нумо ж разом активно прагнути до досконалості!

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел