7 червня ‒ Всесвітній день безпеки харчових продуктів (World Food Safety Day)

Щороку 7 червня відзначається Всесвітній день безпечності харчових продуктів. Цей день затверджений у 2018 р. Генеральною Асамблеєю ООН, яка визначила нагальним завданням залучення уваги держав до проблем здорового харчування населення та покликаний нагадати про те, що відповідальний підхід до питань харчової безпеки є запорукою збереження здоров'я та профілактики цілого спектра захворювань, пов'язаних зі способом харчування.

Безпека харчових продуктів – це поняття, що містить в собі обробку, підготовку та зберігання харчових продуктів таким чином, щоб запобігти хворобам харчового походження. Мається на увазі, що виробники та реалізатори харчових продуктів повинні дотримуватись низки процедур, щоб уникнути потенційно серйозних небезпек для здоров'я. Як відзначає ВООЗ, достатня кількість безпечного та збалансованого харчування є важливим фактором для підтримки життя та укріплення здоров'я. Безпека харчових продуктів повинна забезпечуватися на всьому шляху їх від місця зростання і виробництва до столу людини. Окремою проблемою безпеки харчових продуктів є культура приготування і процесу вживання харчових продуктів.

В Україні питання харчової безпеки регулюються на законодавчому рівні, зокрема, законами «Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини» та «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», які забезпечують безпечність харчових продуктів на шляху «від лану до столу». Відповідальність за безпечність харчових продуктів несе виробник, а контроль здійснює Держпродспоживслужба.

Повномасштабне вторгнення рф в Україні може спричинити глобальну продовольчу кризу, яка триватиме роками. Якщо не зупинити знищення російськими ракетами зернових терміналів, цинічне нищення інфраструктури, геноцид українського народу з боку країни-агресора, то виникне реальна загроза для мільйонів людей, які опиняться на межі відсутності продовольчої безпеки. Але навіть у надважких умовах воєнного стану держава продовжує виконувати зобов'язання із забезпечення громадян України правом отримувати безпечні харчові продукти в продажу та безпечні харчові послуги в громадському харчуванні. Відповідальність за безпечність харчових продуктів безпосередньо несуть виробники, яким також досить непросто в умовах воєнного стану забезпечувати виробничий процес.

Сьогодні ми хочемо нагадати, як правильно купувати продукти та на, що в першу чергу потрібно звертати увагу при їх виборі:

зверніть увагу на склад продукту та дату кінцевого використання;

не купуйте продукти на стихійних ринках, краще користуйтеся офіційними місцями торгівлі;

деформовані банки, пам'яті упаковки, завітрені з неприємним запахом продукти – ознаки порушення умов зберігання;

купуючи кулінарні вироби, дізнайтеся склад, умови зберігання та термін придатності;

зберігайте чек ‒ це гарантія захисту у разі придбання неякісних харчових продуктів.

 Ми маємо турбуватися про безпеку харчових продуктів, які споживаємо. Адже це – основа нашого здоров’я та довголіття!

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел