24 травня ‒ День слов'янської писемності й культури

 «Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування.» Панас Мирний

Щорічно 24 травня, відповідно до Указу Президента України від 17 вересня 2004 року № 1096/2004 відзначається День слов'янської писемності й культури. Цього дня вшановують пам'ять святих рівноапостольних Кирила і Мефодія – творців слов'янської писемності, яка була створена в IX столітті, близько 862 року. Брати-просвітителі зі своїми учнями та послідовниками уклали абетку, що отримала назву «кирилиця». Саме вона взята за основу української та низки інших слов’янських писемностей. Кирилиця є третьою офіційною абеткою Європейського Союзу, після латини та грецького письма.

Одночасно зі створенням абетки було розпочато роботу над перекладом з грецької на слов'янську Євангелія та Псалтиря. Брати Кирило та Мефодій переклали зі старогрецької мови багато книг, що започаткувало слов'янську літературну мову і книжкову справу. Найдавнішою кириличною книгою є давньоруське Остромирове Євангеліє 1056–1057 років.

Виникнення письма має надзвичайно важливе значення в історії будь-якого народу. Мова та культура є найціннішим скарбом нації, дзеркалом, яке відображає історію, звичаї та душу народу! У мові – наша давня й нова історія, ознака нашого національного визнання. Українська мова – це самобутня і неповторна мова: словниковий запас якої нараховує близько півмільйона лексем. Тож любіть, шануйте вивчайте українську мову, спілкуйтеся нею, пам'ятаймо нашу історію, примножуйте культурну спадщину свого народу, бо ж підтримуючи цей наш скарб, ми об'єднуємо і зміцнюємо Україну.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел

Наукова бібліотека ДБТУ запрошує на віртуальну прем'єру видання  «Жития Кирилла и Мефодия» із колекції факсимільних і репринтних  видань фонду наукової книгозбірні! Приємного перегляду!