12 квітня ‒ Всесвітній день дій у сфері військових витрат

День ініційований Міжнародним бюро миру та Інститутом політичних досліджень з метою підвищення обізнаності про суми грошей, витрачених на збройні сили.

Проблема забезпечення миру і стабільного розвитку у світі останнім часом набуває гострого значення. Глобальне поширення гострих збройних конфліктів примушує країни виділяти величезні людські та фінансові ресурси, щоб забезпечити й підтримувати мир та спокій у своїй країні. Національні та міжнародні організації також докладають величезних зусиль та несуть матеріальні витрати для досягнення миру у всьому світі.

Необхідність кожної нації світу встановлювати стійкий мир та безпеку на власній території та за її межами викликає потребу фінансувати військові та правоохоронні органи країни.

Військові витрати ‒ це сума фінансових ресурсів, виділених державою на формування та утримання збройних сил країни. Військові витрати відображають, наскільки держава сприймає ймовірність загрози проти неї. Розмір військового бюджету також відображає здатність нації фінансувати військові дії поза межами країни.

Оборонні видатки та їх розподіл за напрямами це:

•         утримання особового складу;

•         навчання та бойова підготовка військ;

•         розвиток озброєння та військової техніки;

•         інфраструктура. 

Головною метою військових витрат є підвищення обороноздатності держави, в той час, як другорядним є створення робочих місць та організація інноваційних промислових технологій.

В Україні фінансування потреб національної оборони здійснюється виключно коштом Державного бюджету в розмірі, який щороку визначається Законом України «Про Державний бюджет України» та забезпечує належне виконання завдань оборони. Рівень фінансування оборони обчислюється як відношення обсягу бюджетного фінансування оборонних витрат до ВВП. У звичайних обставинах він має становити не менше 3% запланованого обсягу ВВП та йти виключно на сили оборони.

Війна рф в Україні негативно впливає на вітчизняний економічний розвиток та на основні показники економічної діяльності в країні. Повномасштабне вторгнення рф стало безпрецедентним випробуванням не тільки для суспільства, але й для економіки України. Усі зароблені кошти держава вимушена спрямовувати на сектор оборони, а освіту, медицину й пенсії фінансує за гроші, які надають міжнародні партнери. Ця допомога приблизно дорівнює тому, що ми самі заробляємо (крім фінансової, ми отримуємо від партнерів також військову допомогу, але в цьому тексті зосередимося на суто економічній сфері). Умовно кажучи, бюджет України складається з двох частин. Перша половина ‒ безпекова. Друга ‒ цивільна, завдяки коштам партнерів.

Війна принесла страшні наслідки: руйнація виробничих потужностей, інфраструктури, транспорту, втрата здатності використання земель внаслідок обстрілів, мінування, забруднення. Крім того, виїзд робочої сили з території країни, втрати серед цивільного населення мають побічний вплив на показник ВВП.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел