12 квітня народилася Віра Никанорівна Жук

Відома українська вчена-історикиня, краєзнавиця, професорка, кандидатка історичних наук, заслужена працівниця культури України Віра Никанорівна Жук народилася 12 квітня 1928 року в селі Кривуші Кременчуцького району Полтавської області.

У 1950 році Віра Никанорівна вступила на історичний факультет (історико-архівний відділ) Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка. У 1955 році закінчила його з відзнакою і була направлена на роботу в Полтавський обласний державний архів (нині ‒ Державний архів Полтавської області), де пропрацювала до 1978 року на різних посадах, спочатку ‒ наукової та старшої наукової співробітниці, потім ‒ начальниці відділу використання і публікації документів.

У 1978 перейшла працювати в Полтавський національний педагогічний університет імені Володимира Короленка. Спочатку на посаду асистентки, потім ‒ викладачки, старшої викладачки, доцентки кафедри історії СРСР і УРСР.

Віра Никанорівна займалася дослідженням проблем історії України, краєзнавства, архівної справи, допоміжних історичних дисциплін та багатьох інших. У 70-х роках XX століття вона зацікавилася питаннями українсько-болгарських зв'язків та впродовж багатьох років глибоко і скрупульозно досліджувала стародавні болгарські літописи. У травні 1977 року Віра Никанорівна Жук захистила кандидатську дисертацію в Інституті історії Академії наук Української РСР на тему «Громадськість України в російсько-болгарських відносинах у 60-70-і роки XIX ст.».

Віра Никанорівна написала більше як 800 наукових робіт (статей, монографій, методичних посібників та ін.), зокрема, «Із сивої давнини. Нариси з історії України та Полтавщини (VII ст. до н. е. ‒ XVI ст. н. е.)», «Полтава. Історичний нарис». Останньою виданою працею Віри Никанорівни Жук став «Новий погляд на історію Полтавщини й України (За давньобулгарськими літописами)».

На пенсії продовжувала викладати. Також співпрацювала з інститутом післядипломної освіти ім. М. Остроградського.

3 листопада 2008 р. після тяжкої хвороби Віра Никанорівна померла. Поховали дослідницю в обласному центрі, історію якого вона досліджувала все свідоме життя. У жовтні 2010 року на могилі встановили пам’ятник на зібрані родичами кошти, а також на пожертви учнів, колег, друзів, науковців, усіх небайдужих.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел