7 липня ‒ День працівника природно-заповідної справи

Щороку 7 липня в Україні відзначається День працівника природно-заповідної справи, запроваджений Указом Президента України № 629/2009 «Про День працівника природно-заповідної справи» від 18 серпня 2009 року за ініціативою Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.

Наша держава надзвичайно багата на природні ресурси, пам'ятки природи, що заслуговують на захист від експлуатації людьми. Збереження біорізноманіття є одним із найважливіших завдань як держави, так і всього українського народу. До складу природно-заповідного фонду входять: природні та біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи і заповідні урочища, а також – ботанічні сади, зоологічні парки, дендрологічні парки, парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва.

Війна в Україні негативно вплинула на природно-заповідну справу. Багато заповідників та національних парків опинилися на тимчасово окупованих територіях, де вони зазнають руйнувань та шкоди. Найбільш масштабним є поширення ландшафтних пожеж, спричинених вибухами боєприпасів за відносно сухої погоди. Тисячі гектарів лісу згоріли в національних природних парках «Кремінські ліси», «Святі гори», «Білобережжя Святослава», Чорнобильському біосферному заповіднику.

Станом на 2024 рік в Україні загалом налічується 8 894 природоохоронних території, що охоплюють 15,7% території країни. До цих територій належать: природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, заказники, пам'ятки природи, сади та парки тощо.

Станом на 29 червня 2024 року, приблизно 30% природоохоронних територій України окуповані або зазнають активних бойових дій.

Один із найбільших і найвідоміших з них ‒ Асканія-Нова. Разом із Чорноморським біосферним заповідником, який також сьогодні охоплений війною, у 1988 році він став першим українським природоохоронним об'єктом, занесеним до списку ЮНЕСКО. Сьогодні вони можуть зникнути через війну, розпочату росією.

Заповідники та національні парки неможливо відбудувати. Зруйновані екосистеми можуть відновитися тільки самі та для цього знадобиться роки та десятиліття. Війна вплинула на кожний компонент довкілля – тваринний і рослинний світ, воду, повітря, ґрунти. Наслідки цього негативного впливу довгострокові та глобальні.

Незважаючи на всі складнощі, працівники природоохоронної справи в Україні докладають максимум зусиль, щоб зберегти цінні природні об'єкти. Вони проводять моніторинг стану природи, документують збитки, надають допомогу диким тваринами, підвищують обізнаність суспільства про проблеми природоохорони в умовах війни.

Збереження української природи ‒ це спільна справа. Кожен із нас може зробити свій внесок, підтримавши природоохоронні організації, пожертвуючи кошти, відповідально ставлячись до довкілля та розповсюджуючи інформацію про важливість збереження природи.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел