28 квітня ‒ Всесвітній день охорони праці або Всесвітній день безпеки та здоров'я на робочому місці 

День заснований Всесвітньою організацією праці (МОП, 1989) з метою привернути увагу світової громадськості до масштабів проблеми, а також до того, яким чином створення і просування культури охорони праці можуть сприяти зниженню щорічної смертності на робочому місці. Ідея започаткувати такий особливий день з'явилася після того, як у 1989 році американські та канадські робітники та профспілки провели День вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі.

Вперше Всесвітній день охорони праці відзначали у 2003 році.

В Україні цей День отримав назву «День охорони праці» і відзначається 28 квітня згідно з Указом Президента України від 18 серпня 2006 року №685/2006, який в Україні запроваджено з метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб'єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням в Україні.

Щороку Всесвітній день охорони праці присвячується проблемам, які стоять перед МОП, і проводяться під різними гаслами. Гасло 2024 р.: «Забезпечуємо безпечну та здорову працю вже зараз, в умовах зміни клімату». Зміна погодних умов значно впливає на умови праці, збільшуючи професійні ризики для працівників. Тепловий стрес, забруднення повітря, УФ-випромінювання та інші екстремальні погодні явища стають частішими, підвищуючи ризик професійних захворювань та аварій.

Цей день звертає додаткову увагу на те, що забезпечення безпечної та здорової праці в умовах зміни клімату – це важливе завдання, яке потребує спільних зусиль. Оскільки зміна клімату посилюється, працівники в усьому світі піддаються підвищеному ризику впливу таких небезпек, як надмірна спека, ультрафіолетове випромінювання, екстремальні погодні явища, забруднення повітря, трансмісивні хвороби та агрохімікати.

Щорічно у світі реєструється близько 270 млн  випадків нещасних випадків на виробництві, які ведуть до відсутності на робочому місці протягом більше як 3 днів, і від близько 160 млн випадків хвороб без смертельного результату. Кожен день у світі вмирають в результаті нещасних випадків і захворюваності на виробництві близько 5000 осіб, в рік – від 2 до 2,3 мільйона осіб.  В Україні рівні виробничого травматизму і професійної захворюваності за останні 10 років значно знизились, але залишаються одними з найвищих у Європі.

З початком повномасштабного вторгнення в Україну, питання безпеки праці набуває особливого значення. У той час, як країна втрачає найкращих, неприпустимо допускати смертельних випадків на виробництві. Важливо підвищити увагу працівників і керівництва підприємства до питань безпеки й гігієни праці, постійно вдосконалювати систему управління охороною праці та впроваджувати найефективніші практики, щоб забезпечити безпеку на виробництві.

Щоденно наші доблесні воїни на фронті ведуть запеклу боротьбу з ворогом, захищаючи Україну і її народ. Тисячі підприємств продовжують функціонувати, попри додаткові щоденні ризики та випробування. Українці, які продовжують працювати в цей час є воїнами трудового економічного фронту, які також наближають Перемогу України. Працюємо кожен на своєму місці заради миру і безпеки, заради наближення часу, коли залишиться тільки – трудовий фронт.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел

Наукова бібліотека запрошує переглянути віртуальну виставку «Охорона праці – запорука життя!».  Доєднуйтеся в просуванні ідей цього важливого дня. 

Віртуальна виставка доступна у форматі pdf за посиланням https://bit.ly/3AD5k4i