12 червня ‒ Всесвітній день боротьби з дитячою працею (World Day Against Child Labour)

З метою привернення уваги до глобальних масштабів дитячої праці, а також до дій і зусиль, необхідних для її ліквідації Міжнародна організація праці (МОП) у 1997 році започаткувала 12 червня щорічно відзначати Всесвітній день боротьби з дитячою працею. З 2002 року подія відзначається під егідою ООН.

Україна відповідно до Конвенції МОП від 17.06.1999 № 182 «Про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці», ратифікованої Україною, взяла на себе зобов'язання негайно вживати ефективних заходів щодо забезпечення заборони та ліквідації найгірших форм дитячої праці Кримінальним кодексом України передбачено кримінальну відповідальність за експлуатацію дитини та використання малолітньої дитини для зайняття жебрацтвом.

Сьогодні в усьому світі близько 218 мільйонів дітей працюють. Діти не відвідують школу і майже не мають часу на ігри. Багато з них не отримують належного харчування чи догляду. Вони позбавлені можливості бути дітьми. Більша частина дітей піддаються найгіршим формам дитячої праці, таким як робота в небезпечних умовах, рабство або інші форми примусової праці, незаконна діяльність, включаючи торгівлю наркотиками та проституцію, а також участь у збройних конфліктах

За законодавством України допускається праця дітей після досягнення ними 16-річного віку, і виключно у ситуаціях для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров'ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час – з 14 років. У трудових відносинах діти прирівнюються у правах до дорослих, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток і деяких інших умов праці користуються цілим рядом пільг.

В умовах повномасштабної війни в Україні питання дитячої праці набуває підвищеного значення, Офіс Уповноваженого щодня отримує звернення від громадян України з тимчасово окупованих територій щодо порушення їхніх прав, у тому числі стосовно використання дитячої праці та мілітаризації наших дітей (http://surl.li/hxxtm).

Відповіді на найактуальніші питання застосування трудового законодавства, зокрема й у воєнний час, можливо отримати на інформаційному порталі https://pratsia.in.ua/ .

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел