20 червня ‒ Всесвітній день біженців

Цей день визнає силу і мужність людей, які були змушені втекти з рідних домівок, щоб врятувати своє життя.  Щороку, 20 червня, відзначають Всесвітній день біженців, заснований Організацією Об'єднаних Націй на честь сили, мужності, витримки мільйонів біженців по всьому світу. За всі роки після завершення Другої світової війни найбільшу хвилю біженців, за даними ООН, спричинило повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

Вперше цей день відзначили 20 червня 2001 року, вшановуючи 50-ту річницю Конвенції 1951 року про статус біженців. У 2001 році Україна приєдналася до Конвенції ООН про статус біженців 1951 року та Протоколу щодо статусу біженців 1967 року і привела національне законодавство у відповідність до цих міжнародних актів. Згідно зі статтею 1 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», під терміном «біженець» розуміється особа, яка не є громадянином України й внаслідок цілком обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності тощо перебуває за межами країни своєї громадянської належності та не може користуватися захистом цієї країни.

За даними Агентства ООН у справах біженців за роки війни понад 8 мільйонів українців стали біженцями. Більше 5 мільйонів ‒ подали заяви на отримання статусу тимчасового резидента в сусідніх західноєвропейських країнах.

Держави Європейського союзу, зокрема, Польща, Німеччина, Чехія прийняли найбільшу кількість громадян України. Сповідуючи принципи, проголошені Конвенцією про статус біженців, європейські країни внесли зміни у своє законодавство, щоб підтримати українців у цей нелегкий час. У березні 2022 року Рада ЄС вперше у своїй історії застосувала Директиву про тимчасовий захист (2001/55/ЄC). Вона надає доступ до права на проживання, доступ до ринку праці,  житла, соціальної та медичної допомоги.

Це рішення є сигналом цілому світу, що Україна та її громадяни не залишилися наодинці зі своїми проблемами. На жаль, люди змушені тікати від небезпеки, від вибухів та обстрілів, від озброєних та жорстоких злочинців, для яких людське життя нічого не вартує.

Як повідомляє Агентство ООН, українці зараз перебувають у 44 країнах Європи. Велику підтримку, яку отримала українська спільнота у Європі та світі, важко переоцінити, адже вона є насправді неоціненною.

Україна вдячні всім державам, які прихистили українців і всіляко допомагають нашій країні в боротьбі з ворогом!

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел