7 квітня народився Борис Олександрович Лазаревський

Український письменник, правознавець та сотник армії Української Держави та УНР Борис Олександрович Лазаревський народився 7 квітня 1871 року в м. Полтава в родині спадкових дворян Чернігівської губернії, видатного історика та шевченкознавця Олександра Матвійовича Лазаревського і Катерини Федорівни Лащинської.

Вчився спершу у Полтавській гімназії, потім у 2-й Київській гімназії, пізніше – у Колегії Павла Ґалаґана. 1892 року, завершивши навчання у колегії, вступив на юридичний факультет Новоросійського університету в м. Одеса. Через рік перевівся до Київського університету святого Володимира. Під час навчання захоплювався судовою медициною, судовою психопатологією. Закінчивши курс університетської науки 1896 року, випускні іспити склав згодом, 1897 року. Після переходу на четвертий курс юнак «пішов у народ» – пів року пропрацював помічником машиніста паротяга депо станції Козятин. До цього вчинку родина поставилася негативно.

Після закінчення університету вступив на службу до Севастопольського військово-морського суду. В 1898 році Борис Олександрович одружується з Лідією Миколаївною Мельниковою. Через два роки у подружжя народився син Всеволод, а ще через два роки родина поповнилася донькою Вірою. В лютому 1904 року лейтенанта Б. Лазаревського переводять на Далекий Схід.

В Севастополі Борис Олександрович також познайомився з молодим корабельним інженером Левком Мацієвичем, одним з засновників Революційної української партії та в майбутньому відомим авіатором. Вони разом готували заходи до роковин Тараса Григоровича Шевченка в Севастополі. На урочистому вечорі Борис Лазаревський розповів гостям про життя та творчість великого Кобзаря. Після трагічної загибелі Мацієвича Борис Олександрович залишив спогади про Левка Макаровича в «Збірнику пам’яті Л.М. Мацієвича».

З початком російсько-японської війни його призначено слідчим тимчасового військово-морського суду Владивостоцького порту, а 13 квітня того ж року ‒ прокурором портового призового суду у Владивостоці. Борис Олександрович намагався відвернути смертні вироки на процесах, які вів.

У Владивостоці, Борис Олександрович видає свою першу велику повість «Урок». Він брав участь у російсько-японській війні, але через нервову хворобу був евакуйований та відправлений у тривалу відпустку. Після одужання в серпні 1905 року призначений секретарем Кронштадтського військово-морського суду. У 1906 році «за негідне ставлення до заходів із придушення бунту матросів у Севастополі» звільнений у запас і переведений до резерву флоту. З цього часу Борис Лазаревський цілком присвятив себе письменницькій справі.

У пресі він дебютував ще в 1894 році в газеті «Киевлянин» оповіданням «Остання послуга». Потім друкувався в газетах «Південний огляд», «Кримський вісник» і «Єлисаветградські новини». В 1899 році в Одесі випустив першу збірку прози «Забытые люди». У тому ж році познайомився з А.П. Чеховим, до 1904 часто бував у його будинку в Ялті, підтримував листування.

У 1900-х роках співпрацював в журналах «Русское багатство», «Нива», «Журнал для всіх», «Вісник Європи», «Освіта», та інших. Написав кілька оповідань українською мовою: «їх дуже мало, але кожен ‒ це частина мого серця».

У 1907 році в житті Бориса Олександровича сталась особиста трагедія ‒ зрада дружини. А в 1909 році колишня дружина померла. Наступного року письменника спіткав ще один удар долі – в червні 1910 року помер його десятирічний син Всеволод, не по роках серйозний і дуже талановитий маленький художник. Доньок Бориса Олександровича виховувала сестра колишньої дружини, Єлизавета Миколаївна Мельникова. Вона присвятила дівчаткам все своє життя.

З початком Першої світової війни став працювати в журналі «Лукомор'я». У 1916 році призваний на службу в Морське відомство до управління, яке займалося прискореною підготовкою офіцерів флоту. У 1915-1917 роках випустив кілька нових збірок повістей і оповідань. Після Лютневої революції ‒ капітан військово-морського судового відомства, обер-аудитор в штабі начальника 2-ї бригади лінкорів Чорноморського флоту. У 1917 році став свідком матроської розправи над офіцерами, яка його потрясла. Напередодні Жовтневого перевороту Борис Олександрович одружився з Ольгою Мирошниченко і виїхав з дружиною до Ростова-на-Дону, а в лютому 1918 року у них народилася донька Вікторія.

Після приходу до влади гетьмана Скоропадського на його запрошення прибув до Києва, призначений офіцером для доручень при військовому міністрові. У лютому 1919 року був зарахований до Головного морського штабу УНР, а в наступному місяці зарахований в спеціальну портову комісію в Миколаєві та Херсоні.

Перед окупацією Києва більшовиками Борис Олександрович прямує до Ростова. В кінці 1919 року поїхав до Тифліса, де друкував розповіді та спогади в місцевій пресі. Дружина з хворою дитиною залишилися в Ростові, так доля назавжди розлучила Бориса Олександровича з родиною.

У 1920 році виїхав до Константинополя, в 1921 році ‒ переїхав до Берліна, а потім в Париж. В еміграції опублікував кілька нових збірок оповідань. Співпрацював в емігрантських виданнях. Протягом усього життя вів щоденник. Від 1932 року брав активну участь у паризькому «Українському Літературному Гуртку», в 1933 році очолив це товариство. Був автором рубрики «Шматочки минулого» на шпальтах журналу «Тризуб».

Помер 24 вересня 1936 року на станції метро від розриву серця. Похований на кладовищі Тіе в Парижі. Журнал «Тризуб» відгукнувся на цю сумну подію.

Найбільшою творчою спадщиною Бориса Лазаревського є його щоденники. За різними оцінками, обсяг щоденників сягає близько 60 об’ємних зошитів. В часовому відтинку вони охоплюють пів століття від кінця ХІХ й до середини 30-х років ХХ століття. З цих щоденників ми дізнаємося, що ще в часи Російської імперії Борис Олександрович був патріотом України (свідченням цьому можуть бути хоча б його листи з інформацією про відзначення роковин Великого Кобзаря в Севастополі), тому він заслуговує вшанування за те, що був непересічною особистістю й справжнім українцем.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел