15 квітня ‒ Всесвітній день мистецтва та Міжнародний день культури 

Щороку 15 квітня відзначають одразу два свята – Всесвітній день мистецтва та Міжнародний день культури. Вони нерозривно пов’язані між собою, адже культурна спадщина – це фізична пам'ять нації, її сукупний образ, історичний доказ її існування.

Всесвітній день мистецтв ініційований Міжнародною асоціацією мистецтв International Association of Art (IAA/AIAP), партнером ЮНЕСКО, для підвищення обізнаності про творчу діяльність у всьому світі.

Ідея обрати дату для дня, який об’єднає діячів та поціновувачів мистецтва, вперше пролунала на XVII Генеральній асамблеї Міжнародної асоціації мистецтв і належить представнику Туреччини. Це відбулося 2012 року в мексиканському місті Гвадалахара, де ініціативу підтримали делегати від більшості країн світу.

Чому саме ця дата? 15 квітня 1452 року народився геніальний Леонардо Да Вінчі. І хоч сам він вважав себе, перш за все, науковцем, його неоціненний внесок у мистецтво є незаперечним. Для світу Да Вінчі ‒ уособлення широти поглядів, дослідницького духу та свободи самовираження. Тому і свято стало символом краси, свободи слова, терпимості та братерства, миру в усьому світі, символом світлого впливу витончених мистецтв на інші галузі й сфери нашої діяльності.

Мистецтво ‒ одна з найбільш загальних категорій естетики, мистецтвознавства та художньої практики. Найпоширеніше визначення мистецтва: мистецтво-образне осмислення дійсності. Мистецтво ‒ процес і підсумок вираження внутрішнього світу творця і зовнішнього сприйняття навколишнього світу творця.

Всесвітній день мистецтва покликаний сприяти просуванню, поширенню та отриманню задоволення від мистецтва і сприяє зміцненню зв'язків між художніми творами та суспільством, підвищенню обізнаності про різноманітність художніх виразів і залученню уваги до внеску артистів в сталий розвиток.

Культура ‒ це прагнення людини до ідеалу, бажання пізнавати світ у вигляді літератури, мистецтва, віри та духовного розвитку. Ставати досконалішим самому, створювати та берегти культурну спадщину свого народу. Культура сприяє об'єднанню різних націй, але водночас є засобом самовираження окремо взятої країни.

Поява цього свята відбулася завдяки Пакту Реріха. Так називається міжнародний договір «Про охорону художніх та наукових установ та історичних пам'яток», ухвалений саме 15 квітня 1935 року. У 2008 році громадські організації Італії, Іспанії, Аргентини, Мексики, Куби, Латвії та Литви започаткували Міжнародний рух, який виступав за заснування Всесвітнього дня культури під стягом Світу.

Головне завдання свята – нагадати людству про справжні цінності, які необхідно берегти й поважати. Це перший в історії міжнародний договір про захист культурної спадщини, який встановив пріоритет захисту культурних цінностей перед військовою необхідністю.

Культура і мистецтво – найбільші скарби кожної держави, які вирізняють її народ з-поміж інших. На жаль, внаслідок повномасштабного вторгнення росії, в Україні майже 1300 об'єктів культурної інфраструктури пошкоджено або повністю зруйновано. За час повномасштабного вторгнення в України російські окупанти пограбували десятки музеїв. Вони викрали в Мелітопольському музеї золоту діадему гунів, яка є частиною цінного історичного ювелірного набору, до якого входять 90 предметів. Вивезли майно з Херсонського художнього музею імені Олексія Шовкуненка. Загалом із фонду музею, а також інших культурних установ Херсонщини, вивезено майже 15 тисяч експонатів. Під час повномасштабної війни росіяни вивезли з України десятки тисяч культурних цінностей, процес повернення може тривати роками. Про точну кількість таких предметів стане відомо лише згодом.

 Мистецтво і культура змінюють свої формати, але не втрачають своєї цінності. Сьогодні українська культура та мистецтво ‒ це зброя,  голос України, сила України за кордоном і демонстрація того, якою Україна є зараз, а також це війна за українську самобутність, за те, чим займаємось, які життєві рішення ухвалюємо щодня, як вміємо активізуватись, солідаризуватись і протестувати, які пісні слухаємо та співаємо, які сюжети транслюємо з театральних сцен.

Відзначити цей день досить просто ‒ відчуйте силу і цінність культури та мистецтва і розповсюдьте інформацію про нього серед, як можна більшої кількості людей. Все просто!


Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел