2 червня  народилася Галина Гнатівна Хоткевич

Галина Гнатівна Хоткевич ‒ українська писанкарка, популяризаторка життя та творчості свого батька українського письменника, музиканта та громадсько-політичного діяча Гната Хоткевича. Народилася мисткиня 2 червня 1929 року у смт Високий на Харківщині. Доля закинула до Франції (Гренобль), проте Галина Хоткевич завжди підкреслювала, що не належить до української діаспори, а є «тимчасовою переселенкою», її дім ‒ в Україні.

У роки війни 15-річна Галина з матір'ю і сімейним архівом виїхали до Львова, а потім далі, на захід. Під час бомбардування поїзда в Угорщині вони втратили одна одну. Потім Галина за допомогою Міжнародного Червоного хреста потрапила в Прагу, звідти ‒ до Парижа, а потім ‒ до Гренобля, де прожила багато років і організувала студію писанкарства. 

Галина Хоткевич все життя прагнула потрапити в Україну, але раніше кордони були закриті. Галина Гнатівна досліджувала та популяризувала мистецтво писанки, організовувала та проводила майстер-класи для дорослих та дітей. Працювала в техніці традиційного писанкарства, а також виконувала мальованки та використовувала авторські техніки розпису. Була активною учасницею виставок, які проходили в різних країнах.

Після здобуття Україною Незалежності Галина Хоткевич за півстоліття вимушеної еміграції одразу приїхала на Батьківщину, до Харкова. Від початку 1990-х і до 2008 р. вона щороку бувала не лише в Харкові, а й у Києві, на Галичині. Вона була ініціаторкою й засновницею музею Гната Хоткевича у с. Високому, Міжнародного конкурсу виконавців на українських народних інструментах у Харкові, започаткувала видання творів свого батька, які були заборонені за радянської влади.

У 2002 р. у Коломиї відбулася персональна виставка Галини Хоткевич. У Музеї писанкового розпису зберігається 31 твір майстрині. Окрім писанкарства, Галина Хоткевич займалася відновленням та популяризацією літературної спадщини свого батька. За її ініціативою колишній будинок Гната Хоткевича, конфіскований одразу після його арешту в 1938 р., був повернутий під меморіальний музей. Нею започатковано Міжнародний конкурс виконавців на українських музичних народних інструментах у Харкові, засновано Фонд національно-культурних ініціатив імені Гната Хоткевича. Зусиллями Галини Хоткевич, у селі Криворівні відновлено пам’ять про її батька, який прожив там кілька років. Галина Хоткевич започаткувала видання творів свого батька, що були заборонені за радянської влади.

Наприкінці грудня 2009 року Галині Гнатівні стало зле: нагадали про себе старі хвороби. Швидка допомога відвезла її до шпиталю, з якого їй вже не судилося вийти. Стан здоров'я Галини Гнатівни погіршився настільки, що французькі лікарі визнали свою неспроможність що-небудь вдіяти.

26 лютого 2010 року Галина Хоткевич померла. Біля неї знаходився її чоловік, священник Української Автокефальної Православної Церкви у Франції, о. Олександр Козакевич. Авторську колекцію писанок Галина Хоткевич заповіла перевезти в Україну, до будинку-музею свого батька у селищі Високий на Харківщині.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел