10 квітня ‒ Міжнародний день Руху Опору

Цей день присвячений всім, хто протидіяв фашистам під час Другої світової війни на теренах, окупованих військами Третього рейху. Кожна країна використовувала свої методи, але мета була одна – протидіяти тиранії Третього рейху.

Рух опору (фр. résistance) ‒ організовані зусилля частини населення країни, спрямовані на опір легітимній чи окупаційній владі й підрив громадського порядку та стабільності, зумовлюється дуже рішучими діями (досягнення успіху за допомогою найрадикальніших методів).

Рух Опору був організований за участю жителів окупованих територій, які протистояли німецьким військам, і відрізнявся різноманіттям форм боротьби проти окупантів.

Найбільшого розмаху Рух Опору набув на території Радянського Союзу, в Італії, Польщі, Франції, Югославії, Болгарії та низці інших країн.

Перший період Руху Опору (початок війни – червень 1941) – період накопичення сил, організаційної та пропагандистської підготовки масової боротьби, створення і зміцнення нелегальних антифашистських організацій.

Другий період Руху Опору (червень 1941 – листопад 1942) характеризується його посиленням у країнах Європи та Азії у зв'язку з початком війни на теренах СРСР.

Третій період Руху Опору (листопад 1942 – кінець 1943) був пов'язаний із корінним переломом у війні, перемогою під Сталінградом і Курськом.

Четвертий період Руху Опору (кінець 1943 – травень-вересень 1945), період вигнання фашистських окупантів з території СРСР, звільнення Східної та Південно-Східної Європи, завершення розгрому гітлерівської Німеччини, війна з Японією.

Рух Опору став одним з істотних факторів, які сприяли перемозі антигітлерівської коаліції.

Сьогодні Україна пише власну сторінку в історії опору. Колись вона посяде належне місце у світовій історії. Опір окупантам ‒ найголовніша складова перемоги. Коли нація єдина, згрупована і вмотивована, вона неодмінно здобуде Перемогу. Спротив народу та професіоналізм і звитяга Збройних Сил України ‒ запорука Перемоги!

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел