12 квітня ‒ День працівників ракетно-космічної галузі України. Всесвітній день авіації та космонавтики

«Літайте в космос, аби поліпшити життя на планеті Земля». Леонід Каденюк


За рішенням Міжнародної авіаційної федерації, 12 квітня в усьому світі вважається Днем авіації та космонавтики. І, звичайно, ця дата безпосередньо пов'язана з першим польотом людини в космос. 12 квітня 1961 року Юрій Гагарін першим у світі здійснив орбітальний обліт Землі.

Для реалізації державної політики у космічній діяльності в лютому 1992 р. було створено Національне космічне агентство України (НКАУ).

У нашій державі цей День має назву «День працівників ракетно-космічної галузі України», відповідно до Указу Президента України від 13 березня 1997 року. Цим документом наголошувалося на визначній ролі України, її вчених, конструкторів, інженерів в обороноздатність тодішньої країни – СРСР, і в освоєння космосу.

У 2011 році, на рівні Генеральної Асамблеї ООН, була прийнята відповідна резолюція, в якій 12 квітня проголошено Міжнародним днем польоту людини в космос.

Відзначати дати, що стосуються космонавтики, Україна має повне право, адже внесок українців у розвиток світових космічних досліджень справді величезний. У сфері ракето- та авіабудування Україна подарувала світові плеяду вчених та конструкторів ‒ геніїв світового масштабу, засновниками світової космічної науки. Насамперед це Микола Кибальчич, Юрій Кондратюк, Сергій Корольов, Валентин Глушко, Володимир Челомей, Ігор Сікорський. У Дніпропетровську, Харкові, Києві створювали ракетно-космічні системи Михайло Янгель, Володимир Уткін, Олександр Макаров, Володимир Сергєєв, Дмитро Топчій, Серафим Парняков та інші.

Літопис української космонавтики бере свій початок у 1881 році, коли уродженець містечка Короп, Чернігівської області, Микола Кибальчич запропонував оригінальний проєкт космічного літального апарата.

А вже через півстоліття інший наш співвітчизник з Полтави Юрій Кондратюк (справжнє ім'я ‒ Олександр Гнатович Шаргей) розробив революційний у науковій спільноті проєкт польоту на Місяць. У 1929 році праця Юрія Кондратюка «Завоювання міжпланетних просторів» була опублікована у США. У своїй науковій праці Ю. Кондратюк вивів основне рівняння польоту ракети, розглянув енергетично найвигідніші траєкторії космічних польотів, виклав теорію багатоступеневих ракет. Згодом НАСА США використала ідеї нашого співвітчизника під час розробки програми висадки людини на Місяць 1969 року.  Значний внесок у розвиток ракетобудування зробив і видатний учений аеродинамік, дослідник реактивного та ракетного руху Георгій Проскура. Під його керівництвом, починаючи з 1930 року, в Харківському авіаційному інституті плідно працювала група вчених-однодумців. Науковці досліджували питання, пов'язані з освоєнням космосу.

Одним із засновників ракетобудування вважається уродженець Одеси Валентин Глушко. Саме під його керівництвом створювалися потужні ракетні двигуни.

У 1954 році на Південному машинобудівному заводі у Дніпропетровську було організовано конструкторське бюро з розробки нових типів ракет і ракетних комплексів. Роботою науковців було доручено керувати Михайлові Янгелю, батьки якого були свого часу репресовані з України до Сибіру.

Конструктор перших штучних супутників Землі та космічних кораблів Сергій Корольов народився у місті Житомирі, тривалий час жив в Одесі, навчався у Київському політехнічному інституті.

Першим космонавтом незалежної України став Леонід Каденюк, який здійснив свій політ 19 листопада 1997 року, у складі міжнародного екіпажу на американському космічному кораблі «Columbia». Вперше у космосі побували державний герб, український прапор та пролунав гімн незалежної України. Також слід зазначити внесок у світову космічну науку Станіслава Конюхова, Генерального конструктора Державного конструкторського бюро «Південне» протягом 1991-2011 рр.

 Наші вчені, конструктори та інженери були причетні до багатьох найважливіших космічних перемог СРСР – від перших польотів у космос до створення й запуску космічного ракетного комплексу «Енергія-Буран». Донедавна Україна входила до п'ятірки провідних країн світу за кількістю космічних запусків, але сьогодні, через війну галузь втрачає раніше завойовані позиції. Ілон Маск (інженер, підприємець, винахідник, інвестор, мільярдер) визнав, що українські ракетобудівники ‒ одні з найкращих у космічній галузі. Саме на українському підприємстві було сконструйовано та виготовлено понад 400 штучних супутників Землі. Загалом, на українських ракетах-носіях відбувалося від 3 до 13% всіх запусків у космос.

Ми віримо, що після Перемоги в нашій країні професія підкорювача Всесвіту залишиться однією з найвідповідальніших. Працівники ракетно-космічної галузі продовжать опановувати та втілювати у практику новітні досягнення з систем супутникового зв'язку та космічної розвідки в інтересах України.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел