1 червня ‒ Міжнародний день захисту дітей

Усі ми родом з дитинства, неповторного, незрівнянного світу доброти, ласки й турботи. Дитинство – незабутня пора кожної людини, і саме від його добробуту залежать подальший життєвий шлях. Діти – наш скарб, вони визначають наше майбутнє, наповнюють сенсами кожну хвилину життя, надихають на нові звершення, запалюють бажанням, стають взірцем і навчають, тоді, коли ми зовсім безсилі. Діти повертають віру у найскладніші моменти життя, адже вся радість вміщується в усмішці дитини.

Щороку в перший день літа відзначається Міжнародний день захисту дітей – найпрекрасніше свято радості та надії. Мета свята – привернення уваги до проблем дотримання прав і охорони здоров'я дитини. Уперше Міжнародний день захисту дітей відзначався у 1950 році у 51 країні світу, а започаткувала його Рада Міжнародної демократичної федерації жінок у 1949 році у Парижі. Ініціативу підтримала Організація об'єднаних націй та оголосила захист прав, життя і здоров'я дітей одним з пріоритетних напрямків своєї діяльності. Також була проголошена необхідність соціального захисту прав дитини.

У Міжнародного дня дітей є свій офіційний символ – прапор. На зеленому полотні, який символізує зростання та гармонію, навколо знаку Землі розміщені фігурки ‒ червона, жовта, синя, біла і чорна. Ці людські фігурки символізують різноманітність і терпимість. Знак Землі, розміщений в центрі, ‒ це символ нашого загального дому.

20 листопада 1989 року Генеральною асамблеєю ООН була прийнята Конвенція про права дитини, яка вважається світовою конституцією для дітей. Україна ратифікувала конвенцію 27 вересня 1991 року, й відтоді цей документ є частиною національного законодавства.

В Україні дату започаткували як святкову з 1998 року, після підписання Президентом України Указу «Про день захисту дітей». Ініціювали святкування цього дня Міністерство України у справах сім'ї та молоді, Всеукраїнський комітет захисту дітей, Національний фонд соціального захисту матерів і дітей «Україна ‒ дітям».

Сьогодні в умовах повномасштабної війни дитинство дітей перестало бути безтурботним, діти не можуть повноцінно реалізовувати свої права на освіту та відпочинок, дозвілля та родину. Українські діти пережили бомбардування, були свідками бойових дій, бачили те, чого б діти ніколи не мали бачити… Стають жертвами сексуальних злочинів та жорстокого поводження, депортації та примусового переміщення.

Кожна дитина в Україні, навіть якщо і не має тілесних чи психологічних уражень та ушкоджень, так чи інакше зазнала порушення її прав: на особисте життя та захист від посягань на нього; на захист від усіх форм фізичного та психологічного насильства; на відпочинок і дозвілля, освіту та родину; на захист від усіх форм сексуальної експлуатації та сексуальних розбещень; на захист дитини від усіх форм експлуатації, що завдають шкоди будь-якому аспекту добробуту дитини, захист від катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження чи покарання, а у багатьох випадках – права на батьків.

Україна потерпає від збройної агресії рф. Війна травмує і дорослих, і дітей.  Українські родини вимушені були покинути рідні домівки. Частина дітей втратили рідних, а родини ‒ дітей… За даними порталу «Діти війни» https://childrenofwar.gov.ua/ , станом на 30 травня 2024 року, 1354 дитини отримали поранення, 550 загинуло, 2021 дитина вважаються зниклими. Точну кількість постраждалих дітей встановити неможливо через активні бойові дії та тимчасову окупацію частини території України. Жодна дитина не повинна страждати. Кожна дитина має повне право бути захищеною, розвиватися й навчатися для кращого майбутнього.

Наукова бібліотека ДБТУ бажає кожній дитині міцної сім'ї та щасливих днів, чистого мирного неба, спокійного щасливого дитинства. Ми сумуємо за вашими посмішками, дорогі діти, вашим гомоном у житлових кварталах, парках, на подвір’ях шкіл і садків. Знаємо, що точно будемо пишатися тими, хто зростав під гул сирен повітряної тривоги, ховався у підвалах від обстрілів, тримав маму за руку, коли було страшно – щоб вона не боялася. Це покоління справді хоробрих, свідомих і незламних українців! Наші діти – наше майбутнє! Любімо й оберігаймо! Захистимо мирне майбутнє наших дітей разом!

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел