23 квітня ‒ Всеукраїнський день психолога

Щороку 23 квітня в Україні святкують своє професійне свято психологи. Всеукраїнський день психолога почали відзначати з 2004 року за ініціативи Національної асоціації практичних психологів та соціальних працівників України. Дата 23 квітня була обрана не випадково, адже саме в цей день у 1896 році народився видатний український психолог Григорій Сергійович Костюк, який зробив значний внесок у розвиток психологічної науки та освіти в Україні.

Свято має на мету популяризувати психологію як науку та практику, показати значущість та актуальність психологічної допомоги та супроводу різним категоріям населення, висловити вдячність та визнання психологам за їх нелегку та важливу роботу, сприяти професійному зростанню та обміну досвідом серед фахівців.

Психологія (від грецького «psychе» – «душа», «дух»; «logos» – «вчення», «наука») – наука, що вивчає психічні явища (мислення, почуття, волю) та поведінку людини.

Завдання психології – навчитися розуміти сутність психічних явищ; навчитися керувати ними; використовувати отримані знання для підвищення ефективності різних галузей практики; бути теоретичною основою практики психологічної служби.

Наука, як психологія, сформувалася наприкінці XIX ст. У 1879 році німецький філософ і психолог Вільгельм Вундт відкрив у Лейпцигу першу у світі психологічну лабораторію, в якій проходили дослідження феноменів свідомості. Цей рік вважається роком народження психології як науки.

Один із видатних психологів минулого століття Жан Піаже (Jean Piaget) передбачав, що у 21 столітті психологія стане однією з провідних наук. Судячи з усього, його прогноз починає збуватися.

Розвиток психологічних знань на українських теренах пов'язаний із європейською (від античних до сучасних авторів) традицією.

Початок зародження психологічної думки в Україні відноситься до XVII ст. просвітницьку роботу у ті часи вели братські школи та колегіуми, а пізніше ‒ Києво-Могилянська академія. «Український Сократ», Григорій Сковорода велику увагу приділяв питанню про людське щастя. Він вважав, що ключ до щастя ‒ у самопізнанні та слідуванні тому шляху, до якого кожний по єству своєму покликаний.

Психолог (дав.грец. «душа»; «логос» – «знання») – це фахівець, який оцінює, діагностує і вивчає поведінку і розумові процеси. Деякі психологи, такі як клінічні, та психологи-консультанти, піклуються про психічне здоров'я, соціальні або організаційні психологи проводять дослідження та надають психологічну допомогу.

Знавці та лікарі людських душ необхідні у всі часи: спокійні та буремні. У будь-яких обставинах людині потрібен той, хто пояснить природу речей, допоможе зрозуміти себе та розібратися у собі, втішить у важку годину, надасть слушну рекомендацію, проведе через важкі випробування.

Робота психологів завжди була важливою. Особливо зараз, під час широкомасштабної війни в Україні, коли військовим та цивільним, вкрай необхідна психологічна допомога. Війна принесла випробування у життя українців. Багато людей переживають виснаження, спустошення, втому, відчувають тривогу й паніку. Психологи завжди допомагають опанувати себе і заспокоїтися у кризовій або надзвичайній ситуації, підтримувати здоровий психічний стан в критичних умовах. Вони знаходять потрібні слова для цивільних осіб, та військовослужбовців. В умовах повномасштабного вторгнення це стало вкрай важливо та потрібно, особливо на фронті, де ведуться бойові дії.

Лікарі людських душ несуть службу на своєму фронті, який стає опорою для кожного постраждалого у будь-якій надзвичайній ситуації. Психологи допомагають людям опанувати себе в критичних умовах. Вони вміють вислухати, заспокоїти, вчасно допомогти та врівноважити.

Вітаємо усіх психологів із професійним святом та бажаємо спокою, терпіння і наснаги, нехай робота приносить вам не лише зростання досвіду, але й задоволення! Дякуємо кожному фахівцю-психологу за самовіддану працю. Разом до Перемоги! Слава Україні! 


Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел