23 квітня ‒ Всесвітній день книги та авторського права (World Book and Copyright Day)

«Хороша книга ‒ це дарунок, заповіданий автором людському роду» Аддісон Д.

Щорічно, 23 квітня, відзначається Всесвітній день книги та авторського права – свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і всіх, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання.

Всесвітній день книги та авторського права було проголошено на 28-й сесії ЮНЕСКО 15 листопада 1995 року. Рішення прийняте з метою просвіти, для подальшого розвитку усвідомлення культурних традицій, а також з урахуванням того, що книги є найвагомішим засобом поширення знань та найнадійнішим способом їхнього збереження.

В 1995 році Генеральна конференція ЮНЕСКО, в Парижі, обрала цю дату з огляду на її символічність для світової літератури. Адже 23 квітня померли Сервантес, Шекспір і Інко Гарсіласо де ла Вега, Михайло Коцюбинський. Цього дня народилися Моріс Дрюон, Володимир Набоков, Андрій Курков, Григорій Тютюнник.

Всесвітній день книги й авторського права відзначають у 190 країнах світу.

Традиція святкування Дня книги народилася в Каталонії, де 23 квітня (у День Св. Георга) за кожну куплену книгу дарували троянду. Ще одна традиція, яка виникла у 2001 р. – це присвоєння місту, у якому найбільш сприяли книговидавництву, звання Світової столиці книги.

Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО) оголосила Всесвітньою столицею книги 2024 року французьке місто Страсбург. Про це повідомив офіційний сайт ЮНЕСКО.

Книга – це вікно у світ культурного різноманіття, міст, що з’єднує різні цивілізації в часі та просторі. Завдяки книзі, перш за все, ми отримуємо доступ до знань, ідей, духовних і моральних цінностей, до розуміння краси та творчих досягнень людини.

Книга ‒ об’єкт інтелектуальної власності.

Інтелектуальна власність – у широкому розумінні термін, що означає закріплене законом тимчасове виняткове право, а також особисті немайнові права авторів на результат інтелектуальної діяльності або засоби індивідуалізації.

Твір ‒ основний об’єкт авторського права. Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення і починає діяти від дня створення твору протягом усього життя автора і 70 років після його смерті.

Книга не просто носій інформації, вона фундамент і основа освіти та творчості, книга дає можливість кожній культурі розповісти про себе, знайомить зі звичаями й традиціями різних народів.

Головна мета свята – привернути увагу державних органів і читачів до книг як джерела отримання знань, мати доступ до духовних і матеріальних цінностей, розуміння краси та творчих досягнень людини. Адже при читанні паперових книг емоції відчуваються яскравіше, розвивається уява і креативне мислення. Французький письменник і філософ-просвітитель Дені Дідро стверджував, що коли люди перестають читати, вони перестають і мислити.

Наукова бібліотека ДБТУ запрошує скористатися багатим та різноманітним книжковим фондом, переглянути наші цікаві та змістовні віртуальні виставки книжкових видань за посиланням https://library.btu.kharkov.ua/sotsiokulturnyi-prostir/virtualni-zakhody.html!

У Всесвітній день книг і авторського права вітаємо всіх причетних до цього свята. Бажаємо вам більше цікавих книжок і захопливого читання!


Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел

Запрошуємо всіх шанувальників книг ознайомитися з віртуальним оглядом «Перлини фонду іноземних видань», на якому представлені справжні «перлини» іноземного фонду Наукової бібліотеки ДБТУ.