20 травня ‒ Всесвітній день метрології (World Metrology Day)

Щорічно 20 травня у світі відзначають професійне міжнародне свято – Всесвітній день метрології (World Metrology Day). Для проведення цієї події вибирається певний девіз, який тісно пов'язаний з подіями, що відбуваються протягом року. Темою Всесвітнього дня метрології у 2024 р. ‒ «Ми вимірюємо сьогодні заради впевненості завтра». Точні вимірювання є основою досліджень у галузі екології та розробки відповідних стратегій, оскільки завдяки їм ми розуміємо й можемо розв'язувати такі складні екологічні проблеми, як зміна клімату, забруднення довкілля та виснаження ресурсів. Тема сталого розвитку спонукає нас досліджувати, як саме метрологія сприяє поліпшенню якості нашого повсякденного життя.

Передумовою для виникнення свята стало підписання 20 травня 1875 року в Парижі на міжнародній дипломатичній конференції «Метричної конвенції». Цим документом закладено основу для глобального співробітництва в галузі науки про вимірювання і в її промислових, комерційних і соціальних додатках. Всесвітня однаковість вимірювань – така була первинна мета Метричної конвенції, яка і сьогодні залишається актуальною і важливою. На основі цієї Конвенції було створено міжурядову Міжнародну організацію мір і ваг. У 1875 році Конвенцію підписали 17 країн.

Починаючи з 2002 року, Україна перебувала в статусі асоційованого члена. 7 серпня 2018 року наша держава набула повноправного членства в Метричній Конвенції та стала однією із 60 країн – членів.

Метрологія (від грец. міра та наука) – «наука про виміри». Метрологія проникає в усі науки та дисципліни, що мають справу з вимірами, і є для них єдиною наукою.

Головні поняття, якими оперує метрологія, це – вимірювання, засіб вимірювань, метрологія, методики виконання вимірювань. Об'єкт метрології – всі одиниці вимірювань фізичних величин – механічних, електричних, теплових та інших.

Однак, у світі є кілька великих держав, в яких донині застосовуються власні одиниці: як фунт, фут і секунда, тобто англійська система міри. До них належать Великобританія, США та Канада.

Ми живемо в технологічному світі, де кожну хвилину відбуваються тисячі метрологічних операцій. Це торговельно-комерційні операції та розрахунки між покупцем (споживачем) і продавцем (постачальником, виробником, виконавцем). Всі ми користуємося транспортними, комунальними, телекомунікаційними послугами, послугами поштового зв’язку, постачання, споживання енергетичних і матеріальних ресурсів (електричної та теплової енергії, газу, води, нафтопродуктів) та багато іншого. Ці та велика кількість інших видів людської діяльності у повсякденному житті потребують тих чи інших вимірювань. І це свято ‒ свідчення всесвітнього визнання важливості професії метролога в забезпеченні успішного економічного та соціального розвитку.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел