7 квітня ‒ Всесвітній день здоров'я (World Health Day)

Всесвітній день здоров'я відзначається щорічно 7 квітня. Свято заснували у 1950 році. Дата святкування обрана на честь прийняття Статуту Всесвітньої організації охорони здоров’я у 1948 році. Україна – член ВООЗ з 1948 року.

Мета святкування – підкреслити важливість здоров'я кожної людини та людства в цілому та привернути широку громадську увагу до цих проблем і питань.

Щороку Всесвітній день здоров'я проходить під знаком однієї важливої для суспільства теми. Цьогорічна тема Всесвітнього дня здоров'я – «Моє здоров'я, моє право». Тема цього року була обрана для підтримки права кожного на доступ до якісних медичних послуг, освіти та інформації, а також безпечної питної води, чистого повітря, здорового харчування, якісного житла, гідної праці та екологічних умов, а також відсутності дискримінації.

У нашій суспільній свідомості живе одна дуже проста думка: «Буде здоров'я – решта  додасться!».  І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану, докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення.

Найчастіше людина починає замислюватися про свій спосіб життя і здоров'я, коли наздоганяє якась проблема, з'являється хвороба чи нездужання. Турбота про своє здоров'я не має бути проблемою, а повинна бути способом життя.

Всесвітній день здоров'я – це підказка та заклик підтримувати активний спосіб життя, щоб залишатися здоровим і запобігати хворобам.

Бібліотеку завжди називали аптекою душі, місцем, де лікують словом та книгою. Говорячи про духовне здоров'я, ми переконані в тому, що саме література – це не тільки задоволення, але й сильний психотерапевтичний засіб.

Бібліотерапія – це прекрасна альтернатива заспокійливим, антидепресантам та іншим медикаментам. Книга – це не тільки приємне проведення часу, але і своєрідна терапія, яка позитивно впливає на фізичний стан, емпатію та ментальне здоров'я. Дослідження вчених доводять, що читання книг позитивно впливає на лікування депресії, тривожності й стресу, послаблює симптоми болю, впливає на серцебиття, тиск та продовжує тривалість життя в середньому на два роки.

Від стану здоров’я, в більшості своїй, залежить і все інше в житті людей. Цей подарунок природи є одночасно і системою з дивовижним запасом міцності, і вельми крихким даром.

Згідно з даними вчених, здоров'я залежить від багатьох чинників: більше ніж на 50% воно обумовлене способом життя людини, близько 40% ‒ соціальними й природними умовами життя, 10% становить спадковість.

Геніальний лікар і філософ Давнього світу Гіппократ стверджував, що яка діяльність людини, такою вона і є, такі і її хвороби. Висновок такий ‒ необхідність вести здоровий образ життя була актуальною як в стародавньому світі, так і сьогодні, тому що він (здоровий образ) ‒ є однією з найвагоміших умов та чинників формування, збереження і зміцнення здоров'я навіть у складних екологічних і соціально-економічних умовах, забезпечує високу працездатність, добре самопочуття, ефективну адаптацію до змін довкілля.

Науково доведено, що регулярна фізична активність будь-якій людині покращить здоров'я – фізичне та психічне. Вона підвищує якість життя і знижує ризик деяких хвороб, як от рак, хвороби серця, інсульт, гіпертонія, ожиріння, діабет 2 типу тощо. Хода корисна як помірна аеробна активність. І загалом вона позитивно впливає на систему душі й тіла. В середньому дорослій людині рекомендується робити близько 10 000 кроків в день, що становить близько 6 км.

Всім відомий вислів: «Де сміх, там і життя». Під час сміху працюють 80 груп м’язів. Тож якщо сміятися протягом 10-15 хвилин щодня, стрункої фігури не уникнути, адже вони рівноцінні півгодинному тренуванню в спортзалі. Особливо подякує постава ‒ сміх неабияк зміцнює м'язи ніг та спини. Вічно усміхнений ‒ вічно молодий! Існує міф, що потрібно стримувати сміх, або буде багато зморшок. Насправді ж навпаки! Сміх тонізує м'язи обличчя, забезпечує приплив крові, а тому старіння шкіри призупиняється.

Пам'ятайте, гармонійне поєднання фізичного і морального здоров’я допомагає нам позитивно сприймати навколишній світ, розвиватися, творити та самовдосконалюватися. Попрацювавши над своїми звичками й, закріпивши корисні навички, можна продовжити активне життя на довгі роки, адже наше здоров'я залежить від кожного з нас! Будьте  уважні до свого здоров’я, цінуйте його та бережіть!

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел

Пропонуємо переглянути віртуальну виставку «Нутриціологія ‒ наука про їжу та  здорове харчування»