25 травня – День рушника

Напевно, черговий день «чистих рук» чи «бережіть чистоту», подумаєте ви, почувши про День рушника? Але ні, цей день зовсім про інше.

25 травня – це дата, присвячена відомому письменнику Дугласу Адамсу. А до чого тут рушник? – скажете ви. Вся справа в непересічній особистості Адамса. Він – автор іскрометних фантастичних творів «Автостопом по галактиці» та «Холістичне детективне агентство Дірка Джентлі».

Саме в романі «Автостопом по галактиці» він зобразив рушник як річ першої потреби для мандрівника земними дорогами та міжгалактичними просторами. У творі рушнику присвячений цілий розділ: докладно описані всі функції цього предмета, пояснюється його необхідність, незамінність. На думку письменника, рушник для мандрівника може бути, наприклад, ковдрою, простирадлом, захисною маскою від отруйних речовин. А ще вона може стати потужною зброєю у сутичці з ворогом, якщо її намочити. Рушником можна подавати сигнали лиха, захищати очі від яскравого світла зірок, ну і, звичайно, використовувати за прямим призначенням – витиратися. Дуглас Адамс поставив цей предмет практично в ранг культових.

Свято «День рушника» з’явилося у Британії 14 травня 2001 року, через 3 дні після смерті письменника. Шанувальники його творчості на відкритому форумі «Binary Freedom» виклали повідомлення під заголовком «Towel Day: A Tribute to Douglas Adams». Вони запропонували на згадку про Адамса щороку 25 травня відзначати «День рушника».

Усім шанувальниками Дугласа Адамса пропонується в цей день носити рушник. Нехай рушник буде на увазі (переконайтеся, що рушник впадає у вічі) – використовуйте його як тему для розмови, щоб навіть ті, хто ніколи не читав «Автостопом по галактиці», пішли та знайшли собі екземпляр.

І вже понад 10 років 25 травня можна зустріти велику кількість людей, які протягом 24 годин не розлучаються з рушником. Саме так можна впізнати шанувальників творчості Дугласа Адамса. Крім того, цього дня організовують покази екранізацій творів письменника, у книгарнях влаштовують розпродаж книг авторства Адамса. У розважальних закладах відбуваються вечори пам'яті автора, концерти.

В Україні про це свято знають мало, але шанувальники творчості письменника намагаються його популяризувати. У соцмережах є безліч груп та спільнот, де спілкуються однодумці – там і можна знайти інформацію про святкування Дня рушника, а також спілкуватися з тими, хто захоплений романтикою міжгалактичних подорожей.

Що ж значить рушник для українців?

Український рушник ‒ символ України, відбиття культурної пам'яті народу. Процес вишивання рушників ‒ особливе таїнство. Наші предки ніколи не сідали вишивати, хворі або з поганим настроєм. Вони віддавали нитці всю свою любов, позитивні емоції, світлі думки, заряджаючи тканину на добре служіння людям. Часто вишиті рушники називали оберегом родини, їх вішали над іконами, це був невіддільний атрибут на різноманітних святах та народних гуляннях, ним зустрічали родичів та гостей.

У вишивці рушників знайшли відображення орнаменти, пов'язані з образами добра, краси, захисту від усього злого на землі. Орнаменти вишивки рушників ‒ це народна пам'ять про життєдайні сили землі та сонця.

Рушники – це замовляння, висловлене художньою мовою орнаменту, де кожен символ має сенс. Вони є частиною народної пам’яті.

Рушник можна читати так, як читають книгу. Мистецький проєкт «Вишиті болем» https://vyshyti-bolem.in.ua/#home переповідає історії зі збірних образів реальних людей, які пережили сексуальне насильство під час війни. Усі історії вишиті на рушниках – тобто перекладені на нетравматичну й доступну всім мову орнаменту. Для того, щоб прочитати повну історію тієї чи іншої жінки, слід натиснути «читати рушник». Аби детальніше вивчити візерунок та вишивку – «читати орнамент».  Медіаекспертка Інституту масової інформації вишила рушник з історією російсько-української війни. На полотні вона зобразила трактор, що тягне трофейний танк, російський корабель, вежу донецького аеропорту, українських захисників і захисниць, народні крилаті вислови, назви та дати звільнених міст, ноти Гімну, літак Мрія, журналістів з камерами та російських катів, що з телевізора запускають по Україні ракети.

З Днем рушника, друзі! «Хай стелиться нам доля рушниками!» – кажуть, бажаючи людям щастя, добра, миру, злагоди та ПЕРЕМОГИ!

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел

Український вишитий рушник – це святиня нашого народу, наш родовід і пам'ять, символ добра та любові. Звідки зʼявилася магічна сила рушника ‒ то таїна. Можливо, від ритуальної сили прядіння, можливо від священного дійства вишивання… Наукова бібліотека ДБТУ запрошує до перегляду віртуального огляду «Вишитий рушник»