28 квітня народився Георгій Феодосійович Вороний

Видатний математик, основоположник наукових напрямів у теорії чисел, алгебрі та геометрії Георгій Вороний народився 28 квітня 1868 р. у с. Журавка на Чернігівщині.

Середню освіту здобув у Бердянській (до 5-го класу) і Прилуцькій гімназіях. У цей період він захопився математикою. Перша його наукова публікація – стаття «Розклад многочленів на множники, що ґрунтується на властивостях коренів квадратного рівняння», була надрукована в «Журналі елементарної математики» в 1884 році, коли авторові було лише 16 років.

У 1885 р. Георгій Вороний вступив до Петербурзького університету. Основною галуззю досліджень, яку обрав для себе Георгій, була теорія чисел. Поганий стан здоров'я змусив повернутися молодого вченого в рідну Журавку, де він далі працював над своїми дослідженнями. Восени 1889 р. Георгій Вороний склав випускні екзамени і захистив дипломну роботу про числа Бернуллі. Після цього його залишили при університеті для підготовки магістерських екзаменів на основі подання, підписаного провідними професорами математики ‒ А. Марковим, М. Коркіним, Ю. Сохоцьким, К. Поссе. 

Одночасно він був призначений позаштатним вчителем у Петергофській прогімназії. Наукові інтереси молодого вченого надалі зосередилися на теорії алгебраїчних чисел, точніше – на теорії ірраціональностей третього ступеня. Два його дослідження, що лягли в основу магістерської та докторської дисертацій, принесли успіх. Обидві дисертаційні роботи 1896 р. були відзначені премією імені В.Буняковського.

Після захисту магістерської дисертації Георгій Вороний отримав призначення до Варшавського університету, де працював до кінця своїх днів. З осені 1898 р. працював також професором Варшавського політехнічного інституту ‒ був деканом механічного факультету.

1903-1904 рр. вийшли друком два дослідження Георгія Вороного з аналітичної теорії чисел. У 1907 р. його було обрано членом-кореспондентом Петербурзької академії наук.

Протягом 1903-1904 рр. Георгій Вороний у складі групи професорів займався створенням Донського політехнічного інституту у Новочеркаську. Тут він виконував обов'язки декана механічного факультету, а 1908 р. повернувся у Варшаву на попередні місця роботи.

 Протягом усього життя Георгій Вороний зберігав зв'язки з Журавкою, щороку приїздив туди під час літніх канікул, там обмірковував свої наукові праці. Архів Вороного, переданий родичами вченого, зберігається в Інституті рукописів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Георгій Вороний страждав від хвороби жовчного міхура, восени 1908 року хвороба перейшла в гостру форму.

Вчений помер 20 листопада 1908 р. у Варшаві.

Георгій Вороний працював головним чином в області теорії чисел. За життя вченого опубліковано його шість фундаментальних монографій та шість невеликих за обсягом праць. Кожна з його монографій відкривала нову галузь досліджень, але і кожна його невеличка робота давала новий несподіваний погляд на проблему і стала поштовхом до наукових пошуків. Найвизначнішими за глибиною одержаних результатів є дві останні великі монографії вченого (що були опубліковані у 1908‒1909 рр.), які поряд із дослідженнями його сучасника німецького математика Германа Мінковського (1864‒1909) заклали основу нової галузі математики ‒ геометрії чисел. Досягнення Георгія Вороного в галузі досконалих форм стали значним внеском в теорію квадратичних форм і значно стимулювали дослідження в цій галузі чистої математики. Повне видання праць Вороного у трьох томах здійснив Інститут математики УРСР у 1952‒1953 роках.

Наукові розробки вченого використовуються у сучасній науці. Діаграми Вороного стали широко вживати у багатьох наукових центрах світу. В останні десятиліття їх дослідження та узагальнення проводяться практично в усіх країнах Європи, у США, Канаді, в країнах Південної Америки, Японії, Китаї, Австралії, Новій Зеландії. У Сеулі (Корея) існує Дослідницький центр з діаграм Вороного. З ініціативи цього Центру з 2004 року в різних країнах світу протягом 10 років проводилися щорічні міжнародні симпозіуми, присвячені узагальненням діаграм Вороного та їх використанню (ISVD).

Наукові розробки вченого використовуються у сучасній науці.

Метод Вороного – розбиття певного об'єму на частини дозволяє створювати максимально міцні структури з використанням мінімальної кількості матеріалу. Результати його дослідження використовуються також у кристалографії, інформації, фізиці, електроніці, астрономії, астрофізиці, хімії, хімічній інженерії, мікробіології, офтальмології, у розв'язанні проблем штучного інтелекту.

Діаграми Вороного використовують в інженерних конструкціях, у дизайнерських проєктах. У Китаї за проєктом дизайнера Hyun-Seok Kim'а побудована яхта під назвою «Voronoi yacht», португальский архітектор Andre Koelho створив лампу – гриб «за Вороним», в Сеулі під час симпозіуму 2005 року в Художньому музеї була відкрита виставка «Мистецтво по Вороному», подібна виставка була і в Калгарі (Канада) у 2006 році.

У 2010 році на малій батьківщині Георгія Вороного (в селі Журавка) створили Благодійний фонд імені Георгія Вороного, мета якого увічнити місця, пов'язані з життям і особистістю вченого та його родини. У 2012 році Фонд видав науково-популярну книгу (збірник статей) «Георгій Вороний і його родинне оточення».

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел.