16 травня ‒ День вишиванки

Кожен третій четвер травня Україна святкує День вишиванки. Вперше День вишиванки відзначили у 2006 році. Свято започаткувала студентка історичного факультету Чернівецького національного університету Леся Воронюк. Вона запропонувала своїм одногрупникам певного дня прийти на заняття в етнічному одязі. Цю ідею підтримали не лише студенти, а й викладачі інституту. Згодом традиція поширилася на усі міста України. У мирний час цього дня проводили різноманітні культурні заходи, організовували флешмоби та паради вишиванок.

У культурі практично будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. Вишиванка ‒ яскравий приклад і підтвердження цьому.

Вишита сорочка – вишиванка – яскрава самобутня особливість національного одягу українців, підсумок плідної та багатовікової роботи не одного покоління, що примножили і зберегли орнаментальні традиції народу і передали смислове значення за допомогою вишитих символів.

Вишиванка – теперішня назва традиційної української вишиваної (вишитої) чоловічої та жіночої сорочки, а також її сучасних зразків. Сорочка завжди вишивалась жіночими руками, а тому несла сильний емоційний заряд, символізувала добро, любов і вірність. Матері, вишиваючи одяг своїм дітям, вкладали всю свою ніжність і молитву до Бога про збереження дорогих чад. Українська вишиванка служила як прикрасою, так і оберегом, а ще й своєрідним документом, за яким можна було визначити з яких країв родом власник вишиванки.

Здавна в Україні ставлення до одягу було дбайливим і шанобливим. Історія вишиванки має глибоке коріння, адже елементами вишивки прикрашався ще одяг скіфів, які проживали на землях сучасної України ще до нашої ери. Український народ крізь віки проніс любов до вишиванки та зберіг традиції вишивання одягу. У кожному регіоні України є свої традиції вишивання, символізм елементів орнаменту на одязі.

Вишиванка ‒ символ здоров'я, краси, чистоти помислів і єднання з душею своїх предків, свого народу. Які б складні часи не переживав український народ, але любов до традиційної вишивки у нього ніколи не згасала. Сьогодні, в умовах війни з росією та надзвичайної консолідації українського суспільства День вишиванки в Україні буде ще одним приводом заявити, що ми – українці, вільний народ незалежної держави, який відчайдушно бореться із російським загарбником за свою свободу та культурні цінності.

За допомогою нитки та голки українські майстри створювали й створюють унікальні зразки впізнаваного у всьому світі українського вбрання. 16 травня кожен українець, чи то в Україні, чи за кордоном, може приєднатись до святкування: достатньо одягнути у цей день традиційну вишиту сорочку та показати єдність, непохитність та красу українського народу.

Наукова бібліотека ДБТУ бажає своїй Україні миру та воскресіння, світові любові, нехай традиції будуть носієм наших щирих почуттів, нашого поєднання з усім сущим. Вітаємо всіх користувачів Наукової бібліотеки зі святом, хай стелиться вам доля вишитими рушниками!

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел