19 квітня ‒ Всесвітній день поезії та творчого мислення

Щорічно 19 квітня світ відзначає творче й натхненне свято – День поезії та творчого мислення.

Цей День об’єднує творчих особистостей та нагадує суспільству про важливість духовного, поетичного, незвичайного й уявного в нашому житті. Люди з творчим мисленням здатні до нетипових рішень, до бачення явищ, проблем, предметів під особливим кутом. Такі особистості сприймають світ за допомогою творчої уяви, що дає їм змогу продукувати оригінальні ідеї.

Творчі люди – це люди мистецтва, нерідко поетичного. Творче мислення неможливе без високого інтелекту, широкого кругозору, власного досвіду, відкритості новим званням тощо.

Поезія ‒ один із найдавніших видів мистецтва. У античні часи це був спосіб передачі історичних фактів, культури, традицій. Сьогодні поезія ‒ художньо-образна словесна творчість, мовне мистецтво, яке використовує естетичні та ритмічні якості мови у поєднанні з порівнянням та метафорою, щоб виявити значення глибше, ніж просто визначення слів. Хороший вірш ‒ вірш, що охоплює велику ідею і використовує найкращу форму для передачі цієї ідеї.

Велика кількість форм поезії: акровірш, альба, балада, верлібр, дума, елегія, епіграма, газель, хайку, гімн, ідилія, канцона, мадригал, ода, пастурель, пісня, поема, романс, рондо, рубаї, серенада, сирвента, сонет, станси, танка, тріолет, шарада. Поезія – універсальний засіб спілкування людей різних країн і культур. Поезія лікує, надихає, розчулює, смішить.

Творче мислення – мислення що творить, що дає принципово нове рішення проблемної ситуації, що призводить до нових ідей і відкриттів. З погляду одного з перших дослідників цього феномену Дж. Гілфорда, творче мислення – це оригінальність і незвичність висловлюваних ідей, прагнення до інтелектуальної новизни у вирішенні завдання або проблеми, здатність бачити предмет або можливості його використання під новим кутом зору і продукувати ідеї у невизначеній ситуації та навіть за відсутності передумов для формування нових ідей. Творче мислення пов'язане з відкриттям принципово нового знання, генерацією власних оригінальних ідей, а не оцінюванням чужих думок.

Креативне мислення є і критичним мисленням, якому властива зміна поглядів або неприйняття усталеного. Креативне мислення передбачає:

оригінальність ‒ здатність продукувати незвичайні ідеї, образи, асоціації, відповіді;

гнучкість ‒ здатність бачити об'єкт під новим кутом зору, бачити його нові, приховані від спостереження сторони та продукувати різноманітні ідеї у ситуації, яка не містить орієнтирів для цих ідей. Творчість не піддається свідомому-вольовому контролю, пряме навчання творчого мислення неможливе. Але можливе створення умов, які стимулюють або гальмують творчу діяльність.

Сучасному суспільству необхідні творчі особливості. Поезія і творче мислення – саме той фактор, що здатний покращити наше існування.

Слобожанщина відома своїми майстрами пера і слова: письменники збагатили й розвивали українську мову, наповнювали скарбницю української культури своїми творами. Відомі та невідомі, вони долучалися до важкої праці – захисту і зміцненню нашої рідної мови. 


Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел