17 жовтня – Міжнародний день боротьби з бідністю

17 жовтня відзначається Міжнародний день боротьби з бідністю (Міжнародний день боротьби за ліквідацію злиднів), який був запроваджений за ініціативою неурядових організацій 1992 року Генеральною Асамблеєю ООН. Метою проведення цього дня є підвищення усвідомлення необхідності боротися за ліквідацію бідності та злиднів у всіх країнах, особливо в тих, що розвиваються, – необхідності, що набуває першочергового значення.

У міжнародній практиці бідність – це неможливість внаслідок нестачі коштів підтримувати спосіб життя, притаманний конкретному суспільству в конкретний етап часу. Забезпечення права на захист від бідності також є одним із головних напрямів Європейської соціальної хартії (переглянутої), що ратифікована Верховною Радою України у 2006 році. 16 березня 2016 р. Кабінетом Міністрів України затверджено Стратегію подолання бідності. Бідність можна розглядати як абсолютну величину, тобто як величину доходу особи, так і відносну величину – співвідношення із купівельною спроможністю населення. Як абсолютну величину бідність в Україні можна розглядати як співвідношення до прожиткового мінімуму.

Боротьба з бідністю в Україні на сьогодні залишається вкрай важливим та актуальним питанням. 24 лютого російська федерація розпочала новий етап війни проти України – повномасштабне вторгнення, російські загарбники обстрілюють та бомбардують мирні міста й села України, катують і вбивають мирне населення. В Україні зруйновано будинки, дороги, мости, лікарні, школи на суму не менше 100 млрд доларів США. Половина підприємств повністю закрита, інша половина зазнає труднощів. Затяжний конфлікт може призвести до того, що 9 із 10 українців опиняться за межею бідності.

Три десятиліття прогресу у скороченні бідності стерли пандемія Covid-19 та вторгнення Росії в Україну, за даними Світового банку, який попередив, що глобальна мета викорінення бідності до 2030 року нині недосяжна.

У доповіді Світового банку говориться про те, що бідність в Україні зросте вдесятеро. У документі додають, що головними чинниками є різке зростання цін на продовольство, а також переміщення мільйонів людей, які втратили свої домівки.

Аналітики наголошують, що зростання рівня бідності буде ще більшим від прогнозованого, якщо уряди та інституції в усьому світі не зможуть надати Україні достатнього фінансування для поповнення невоєнного бюджетного дефіциту України, який є великим і невпинно зростає.

Для боротьби з бідністю й нерівністю Світовий банк закликає уряди діяти швидко за трьома напрямками: віддавати перевагу цільовим грошовим трансфертам, а не широким субсидіям, витрачати зараз на довгострокове зростання, а також збільшити внутрішній дохід, не завдаючи шкоди бідним. Підтримка України під час війни дасть змогу запобігти подальшому погіршенню рівня життя й наслідків бідності українців..

Будьте уважні до тих, хто вас оточує, не будьте байдужими та пам’ятайте зробити добре діло – не складно, складно – жити, коли ти його не зробив!

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел