Георги Карев

Роден през 1943 г. във Велики Преслав. Завършва с отличие хуманна медицина. До 1993 г. преподава медицинска биология и генетика във ВМИ-Варна, а през 1993 г. се хабилитира като ст.н.сътр. по антропология в БАН. Народен представител от (тогавашния !) СДС в 36-то и 37-то Народно събрание, председател на Комисията по здравеопазване. По-късно, в продължение на шест години (1998-2004) - извънреден и пълномощен посланик в Кралство Мароко. Списък на по-важните му научни публикации може да бъде видян в Google, сайта Scholar, рубриката "Karev GB". Автор на монографията "Парламентарните грешки по Фройд" (УИ "Св. Климент Охридски", 1998). Доктор на медицинските науки. Влюбен в поезията.През 2015 г. е публикувана поетичната му книга "Литография с воеводи", от която със съгласието на автора представяме няколко стихотворения. Негови есеистични текстове са публикувани в "Либерален преглед".

              • Поезия

Людмила Миндова

"Литография с воеводи" е книга, която събира стихотворения от почти половин век - първите са написани през седемдесетте години на миналия век, а най-новите - през годината на поява на книгата. Вероятно точно това прави стихосбирката толкова силна и кондензирана като послание - защото е писана от автор, който не само не се страхува да е "влюбен в поезията", но и знае, че добрата поезия е една от най-сигурните противоотрови срещу подхлъзването в конформизма, подлостта и предателството. Предполагам, именно доброто познаване на българската и световната поезия помага на Георги Карев да задържи тази книга толкова дълго под сърцето си с вярата, че истинските думи винаги ще дочакат своето време и своя читател.

Тази поезия е бунтарски лирична. И е такава, защото е силно свързана със стиха на Ботев, на Яворов (на когото впрочем са посветени три сонета в книгата), на Дебелянов... Такава е обаче и заради духа, който я поражда. Дух, който отказва да участва във фалшивия оркестър на лъжата.

Това е поезия, която въпреки големия си финес и такт, е абсолютно неподвластна на политическата коректност. И това е ясно видимо не само в политическия цикъл "Поколение", включващ десет стихотворения, сред които са и трите представени тук - "Покаяние", "Балада за Юда" и "Литография с воеводи". Тази непримиримост към бездарността на клишето и на псевдокоретността е видима и в изключително богатия език, който непринудено смесва различни стилистични пластове и думи-кодове от различни времена и пространства. Богатият език със сигурност е следствие и на едно невероятно внимание към детайла, което е присъщо за Георги Карев. На това внимание се дължи и цикълът "Галерия", който включна единадесет сонета, посветени на картини. Както пише Георги Карев, "това не са картините, пред коите непрекъснато има тълпи от посетители и които отдавна са възлови точки в маршрутите на екскурзоводите..." Това обаче са картини, които получават свое блестящо лирическо пресътворение в тази поезия, даваща с чест и точност думи на нещата.