Sofiin svět

Jostein Gaarder

Jedná se o přehled dějin filozofie podaný přístupnou, čtivou formou. Chronologické představení stěžejních filozofů od starověku po současnost je zarámován - přestože z mého pohledu poněkud plytce - příběhem přibližně dvanáctileté Sofie, která nachází ve schránce záhadné anonymní dopisy, jež jsou dávkovaným kurzem filozofie - Sofie se nad konceptuálními otázkami posléze vždy zamýšlí.

Zajímat se o to, proč žijeme, tedy není žádný nahodilý zájem jako třeba sbírat známky. Kdo se o takové věci zajímá, zajímá se o něco, o čem lidé diskutují tak dlouho, jak žijí na této planetě. Proč vznikl vesmír, zeměkoule a život, je téma vážnější a důležitější než to, kdo na minulé olympiádě vyhrál nejvíc zlatých medailí.

I když se filozofické otázky týkají všech, ne všichni se stanou filozofy. Z různých důvodů se většina lidí nechá tak pohltit každodenností, že i samotný údiv nad světem zasune někam do pozadí. [...] Pro děti je svět - a všechno, co v něm je - něco nového, něco, co budí úžas. Ne tak pro všechny dospělé. Většina dospělých prožívá svět jako něco

PŘÍRODNÍ FILOZOFOVÉ

Víra v osud

Pravé poznání pramení zevnitř. Všechny znalosti ale přece nejdřív přicházejí lidem do hlav zvenku. Na druhé straně si Sofie pamatovala na situace, kdy se ji maminka nebo učitelé ve škole snažili naučit něco, co nebyla ochotna pochopit. Pokud se někdy něco skutečně naučila, tak jenom tehdy, když k tomu něčím sama přispěla. 


Sókratés

Platón

Aristotelés

Helénismus

Příbuzná slova - pochopení, vhled, vědění - v sanskrtu vidya -> z toho idea, ale i vize, vidět, wise, wisdom, wissen, vědět. :-o

Semité a Ježíš Kristus


STŘEDOVĚK

"Uvědom si, že všechny ty věci, které tu vidíš, byly jednou zbrusu nové. Tu maličkou dřevěnou panenku ze 16. století možná někdo vyřezal nějaké holčičce k pátým narozeninám. Možná její dědeček... Pak vyrostla. Byla dospělá a vdala se. Sama měla taky třeba dceru a tu svou panenku jí dala. Pak zestárla, pomalu prožila dlouhý život a jednoho dne zemřela. A už se nikdy nevrátí. Vlastně tu byla jen na krátké návštěvě. Ale její panenka, ta stojí tady na polici."


RENESANCE

BAROKO

RENÉ DESCARTES - barokní filosof

BARUCH SPINOZA

EMPIRISMUS - Locke, Berkeley, Hume

JOHN LOCKE

DAVID HUME

GEORGE BERKELEY

FRANCOUZSKÉ OSVÍCENSTVÍ

IMMANUEL KANT

ROMANTISMUS

GEORG WILHELM FRIEDRICH HEGEL

SOREN KIERKEGAARD

KARL MARX:

CHARLES DARWIN

SIGMUNG FREUD

FRIEDRICH NIETZSCHE (1844-1900)

JAN PAUL SARTRE (1905-1980)

Další moderní filozofické směry: fenomenologie, ekofilosofie, postmodernismus, materialismus