Rohovín Čtverrohý

Václav Kliment Klicpera

V Chlumci nad Cidlinou se měla hrát nová česká hra od Klicpery, ale chlumecká děvčata odmítla hrát, protože dle nich je „čeština řeč příliš sprostá“. Klicpera tedy hru pohotově přes noc přepracoval bez ženských úloh – a tak vznikl Rohovín Čtverrohý.

Hra sklidila obrovský úspěch a děvčata se již nikdy nestyděla hrát v češtině.

- Poprvé vyšel RČ tiskem v roce 1825 v HK

- Předlohou německá povídka o hraběti Viereckovi

- Zachycuje velice věrně maloměšťáctví, šosáctví a typické české charakterové rysy.

- Vysmívá se měšťanské nadutosti a omezenosti.

POSTAVY: mladí malíři Stehlík, Čížek a Čečetka, ranhojič Rohovín Čtverrohý, sudí, reprezentant Matyáš Lelek, sklepník, důstojník

DĚJ: V hospůdce sedí malíři Čížek a Stehlík, jsou rozhořčeni, neboť jejich portréty se zadavatelům nelíbily. Oni totiž malovali podle skutečnosti – mlynářovi namalovali dlouhý nos a sládkovi křivou hubu. Čečetka přijde později, taky s vráceným obrazem a je z nich rozčilen nejvíce. Namaloval bezzubého vinopalníka, jak se směje, a dostal nadáno, že nemá zuby.

Ve skutečnosti jsou takto v nemilosti lidí, protože zdejší ranhojič Rohovín Čtverrohý, vážený měšťan, se učil malovat u hrnčíře a teď také maluje lidi a v malířích vidí konkurenci, tak chodí dům od domu a haní je.

Do hospody přicházejí hosté – sudí a reprezentant Matyáš Lelek. Povídají si a pomlouvají při tom způsob malování třech malířů, neboť „na obraze má být každý hezký, i když je ve skutečnosti ošklivý“. Přichází RČ a oba se mu klaní a vzdávají mu pocty. RĆ se neustále vychloubá, jak pohotově vyléčil ženu španihelského hraběte nebo jak vtipně odpovídal v rozmluvě s jedním malířem ve Španělsku.

Čečetku to velice rozčílí, neudrží se a řekne Rohovínu, že nechápe, jak se může počestný člověk jmenovat Čtverrohý. Ten se urazí, vždyť s tímto jménem zcestoval půlku světa! Uzavřou sázku, že s tím jméneme neprojede ani drážďanskou branou. Malíři poté přemýšlejí, jak na něj vyzrát, aby sázku vyhráli. Čížek má nápad a pečlivě se vyptá sklepníka, kdy bude RČ vyjíždět z domu a kdy bude u brány.

Další ráno přijíždí k drážďanské bráně první vůz, v něm Stehlík. Řekne důstojníkovi, že je malíř Josef Jednorohý a jede navštívit strýce. Je propuštěn. V druhém voze jede Čížek. Řekne, že je Pavel Dvourohý, divadelní herec. Důstojník to považuje za pouhou náhodu a pustí jej. Ve třetím voze je Čečetka, prohlásí se za Jarolíma Třírohého, sluhu hraběte Vevělkovského. Důstojník je pobouřen, nevěří mu, ale Čečetka se vykáže listinami a písemnostmi a je také vpuštěn. Ve čtvrtém voze sedí Rohovín Čtverrohý a jakmile se představí, je rovnou odveden do strážnice. Malíři však důstojníkovi nakonec vysvětlí žert a RČ je propuštěn. Prchá pryč s kletbami a nadávkami