Deoduši

Jan Werich

Dospělé pohádky. Dílo psané po úspěchu Werichova Fimfára. Pohádky obsahují prvky současného světa i současné mluvy. Zesměšňují lidskou hloupost, krutost, omezenost, často jsou psány formou bajky (Orel a hovnivál, Škorpion). Některé vtipně parafrázují již známé pohádky (Hrášková princezna).

Werich v tomto dílku vypověděl podobenstvím tolik o sobě, o době, o lidské povaze. O svých dospělých pohádkách říká: „Jsou pro chytrý děti. A pro chytrý dospělý. Protože když jsou dospělí chytří, tak se nestydí za to, že je v nich pořád trochu dítěte.“

Žluté Mužátko

Dopis muslimské princezny Amáty jejímu otci (jak velmi se mne tento úryvek dotkl vzhledem k současné situaci, kdy nám hrozí totální islamizace Evropy)

Tatí, to Ti je zajímavý kontinent. Na severu mají půl roku den a půl roku noc a na jihu u moře je to skoro jako u nás. Lidi jsou tu jenom lidi, jenže jsou šikovnější a mají větší chuť do práce než u nás. Hlavně špekulují na vynálezech, třeba jako knihtisk nebo laterna magika, a s ženskými tu zacházejí daleko líp než u nás doma. Daleko líp! Snad je to tím, že jejich Pánbůh není kruťas, jako je náš Alláh. Jenže tu nemají velbloudy. A po těch se mi stýská.

Po 21. srpnu 1968 zahltila Wericha silná skepse. V tomto období napsal bajky O orlech a hovniválech a Povaha, které tyto pocity beznaděje odrážejí.

Povaha

I vzala Žába Škorpiona na záda. A plavala. Když byli asi tak v polovině úžinky, Škorpion dal Žábě žihadlo. Rovnou do krku.

„Co jste to za tvora?“ křičí Žába. „Já umřu jedem a vy se utopíte. Dva životy jste zmařil. Čestné slovo zrušil. Co jste to za tvora?“

„Sorry, to je moje povaha,“ a utopil se.

O orlech a hovniválech

Děj: Zajíc utíká před orlem a vyčerpán potká chrobáka. Ten jej nemá sice kam schovat, ale když orel dolétne až sem a dosedne, snaží se mu vemluvit a vysvětlit, že tak mocný tvor nemá zapotřebí strašit malé zajíčky. Orel chrobákovi nadá, aby se do toho nepletl, že on se s hovnivály nebaví. A zajíce zabije. Chrobák je hluboce uražen a od té doby ničí všechna orlova vejce, takže mu hrozí vyhynutí.

Poučení je toto: Jsi-li orel, neurážej chrobáky. Jsi-li chrobák a mrzí-li tě, že jsi chrobák, dělej, abys nebyl chrobák, anebo si zvykni. Když jsi zajíc, nedá se dělat nic.

I nedokončená pohádka Alibaba a čtyřicet loupežníků, zasazená do moderní doby a zobrazující život mafie, vidíme odraz věčné touhy člověka určovat například co kdo smí mít a kdo nesmí...