Básně

Karel Hynek Mácha

PÍSNĚ

- 19 básní různého obsahu, většinou o tom, že pokoj a klid není v žádné době (pouze v hrobě), často témata lásky a smrti, která rád spojuje. Hodně zasazuje přírodu, stromy, lesy, hory, zvířata, květiny.

- Motiv smrti velice často, přesto básně nevyznívají příliš pesimisticky

RŮZNÉ BÁSNĚ

Lovecká: radost lovců z honu X pohled uloveného jelena

(již padl a neslyší vrahů svých ples / víc nikdy svůj rodný už neuzří les / nám kořist, nám hoba, nám veselo dnes)

Noc: básník touží dostat se ke hvězdám (kosmický prvek),

tíží ho lidský úděl čekat na zemi na smrt.

Opuštěný, Cizinec, Umírající, V chrámě: pesimistické básně, motivy smrti, hrobu, zapomnění

Sen o Praze: Mácha polemizuje nad lidskou duší, Posledním soudem a koncem světa, který

Může všemocný Bůh kdykoliv způsobit. Představuje si zpustlou a vylidněnou Prahu po Posledním soudu, když už není žádných lidí ani zvířat a jejich duše se navrátily, odkud přišly. Představuje si, že jeho duše vidí z výšky celou vlast, krásnou, ale liduprázdnou, stejně jako Prahu, která vypadá jako „pustá hrobka“, „národu co celého hrob zdá se“.

Měsíček: Měsíc každou noc vychází, aby na zemi hledal svou milenku, a když ji nenachází, pokropí květy svými slzami – rosou, a někdy když je jeho stesk příliš velký, zakryje si tvář tmavou rouškou a celá země truchlí s ním = nov.

Dítě: Schyluje se k vělké bouři, dítě na loďce pluje po moři a vzdaluje se od břehu. Básník se ptá, zda se nebojí rozbouřeného moře. Dítě říká, že ne, neboť tam už třetí léto spí jeho otec, občas ho tam slýchá lkát. Chtěl by za ním, ale nezná cestu dolů. Pak ho polkne moře.

ZLOMKY ROMANTICKÉ BÁSNĚ MNICH

V klášteře v Helvécii je jedním z mnichů cizinec, rytíř Góra, kt každou noc zamyšleně hledí z okna a nikdo neví proč. Jednou v noci je slyšet výkřik a jeho panoš jej najde v bezvědomí. V druhé části básně je vysvětlení: Byl pánem na hradě, měl manželku Rónu a dceru, kt však z domu utekla kvůli otcově hněvu. Ten pak odešel kvůli výčitkám svědomí také, neznámo kam. Paní Róna pak neustále plakala a nakonec zemřela žalem. Dcera pak také zemřela a šedivý mnich Góra se z toho částečně pominul a neustále se smál. Každý den chodil k dceřině hrobu, až ho tam jednou nalezli mrtvého.

BÁSNĚ BEZ NÁPISŮV A ZLOMKY

Básně bez názvů, různá témata, nevyznívají tak pesimisticky jako pozdější tvorba. Už ale často moment iluze a vystřízlivění, uvědomnění si reality. Motivy noci, měsíce, hrobu a symboly smrti (spánek, sen, labuť, rozmarýn)

BÁSNĚ PŘÍLEŽITOSTNÉ – Na příchod krále, Přípis k máji, City vděčnosti (bývalému učiteli)

PRVOTINY

Svatý Vojtěch: už 40 dní č.zemi nepršelo, neboť byl z vlasti vyhnán sv.Vojtěch. Vyslali se tedy poslové, požádat Vojtěcha, aby se vrátil. Jakmile se objevil, spustila se bouřka.

Zoufalec: Zklamán životem, kt není dle jeho představ z mládí, chce se uvrhnout v „věčné nic“

- Motiv smrti už v rané tvorbě častý (Na hrobě sestřině, Hrobka králů a knížat českých, Na hřbitově). Ve smrti vidí vysvobození, ulehčení od životní pouti.