zioła - Z

Złocień dalmatyński

Rośnie na Bałkanach oraz na wyspach Adriatyku. W Polsce do celów leczniczych jest uprawiany sporadycznie.
Surowiec - Kwiaty.
Skład - Związki estarowe, olejek, glikozydy.
Zastosowanie
Pyretryny i cyneryny są silnie działającymi kontaktowymi substancjami owadobójczymi, przy czym wykazują działanie toksyczne na organizm ludzki i zwierząt stałocieplnych. Sproszkowane kwiaty [ proszek perski] oraz wyciągi z kwiatów z dodatkiem substancji wzmacniających działanie ciał czynnych złocienia, stosowane są do zwalczania pluskiew, karczanów, much, komarów, wszy oraz przeciwko pasożytom skory zwierząt. Przetwory złocienia mogą być stosowane również wewnętrznie przeciwko owsikom. W Polsce najczęściej używany jest w postaci nalewki Tinctura Pyrethri.

Zarzparilla

Gatunek ten występuje głównie w Amazonii, pochodzi z Peru. Rośnie też w Meksyku, Brazylii, Dominikanie, Jamajce, Chinach.
Surowiec - Korzeń oraz sok z rośliny.
Skład - Surowiec zawiera: sarsasaponinę, smilasaponinę, sitosterole, stigmasterole, saponiny sterydowe, alkohol cetylowy, skrobie, żywicę, mikroelementy.

Zastosowanie

Smilax uważany jest za środek wzmacniajacy i detoksykacyjny, głównie poprzez stylmulowanie działania wątroby narażonej na toksyny i odpowiedzialnej za ich przemiany w kierunku związków nieszkodliwych. Dodatkowe efekt ten wzmagają właściwości moczopędne surowca, dlatego też wykorzystywany jest w schorzeniach dróg moczowych. Zarzaparillę stosuje się również w leczeniu reumatyzmu i kiły jako środek przeciwzapalny i antybiotyczny. Istnieją też informacje na temat terapii chorób skory w tym także łuszczycy.