Macierzanka

Macierzanka

  • ułatwia trawienie

  • łagodzi nieżyt oskrzeli i uporczywy kaszel

  • zewnętrznie jako dodatek do kąpieli przy trudno gojących się ranach

Występuje na całym niżu, na suchych pastwiskach, słonecznych wzgórzach, brzegach sosnowych, lasów.Gatunek pospolity w całym kraju w borach sosnowych, przydrożach i nasłonecznionych wrzosowiskach. Można ją pomylić z macierzanką zwyczajną (Thymus vulgaris) ale praktycznie nie ma to znaczenia ze względu na identyczne zastosowanie obu gatunków.Kwitnie mocno pachnąc od maja do września. Owocem są drobne rozłupki.

Surowcem jest ziele macierzanki.

Skład: olejek, garbniki, saponiny, związki gorzkie, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne.

Zastosowanie

Obecnie ziele macierzanki stosowane jest głównie jako środek przeciwkaszlowy, pobudzający wydzielanie gruczołów oskrzelowych. Ponadto w zaburzeniach żołądkowych i jelit. Zewnętrznie do płukania jamy ustnej, do okładów na rany, wrzody oraz do kąpieli aromatycznych i orzeźwiających.

Macierzanka bywa nader często wykorzystywana do mięs głównie baraniny.

Maria Treben poleca - wydalanie moczu, miesiączkowanie, trąd, porażenia i schorzenia układu nerwowego, nerwobóle nerwu trójdzielnego-herbatka.

Ziele macierzanki zbiera się bezpośrednio przed kwitnieniem lub w okresie kwitnienia. W kuchni stosuje się macierzankę świeżą i suszoną, podobnie jak tymianek i majeranek. Doprawia się nią zupy, potrawy z warzyw, pieczone i duszone mięsa, zapiekanki, sosy, omlety, nadzienia i potrawy z roślin strączkowych. Na jedną porcję dodaje się tylko szczyptę macierzanki.

Bardzo drobno utłuczone ziele macierzanki można dodać do ciasta, żeby otrzymać "ziołowy chlebek".

Macierzanka działa wykrztuśnie, przeciwkaszlowo, dezynfekująco i rozkurczowo. Stosowana bywa w postaci naparu (1 łyżka zmielonego ziela na szklankę wrzątku, 3 razy dziennie). W wypadku przeziębienia napar słodzić miodem. Stosować również przy stanach zapalnych dróg moczowych i dolegliwościach trawiennych, a zewnętrznie do płukania źle gojących się ran (silnie bakteriobójczy).

Macierzanka - płukanie ciała w macierzance w wzmacnia kobiece siły. Macierzanka utrzymuje na odpowiednim poziomie zdrowotnym wszystkie kobiece narządy.