Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy: (hypothyreosis) zespól objawów patologicznych spowodowany niedoborem hormonów wytwarzanych przez gruczoł tarczowy: trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Wyróżnia się niedoczynność wrodzoną i nabytą. Pierwsza powstaje w wyniku agenezji lub hipoplazji gruczołu (kretynizm sporadyczny), niedoboru jodu (kretynizm endemiczny) i wrodzonych bloków enzymatycznych w syntezie hormonów.

Nabyta niedoczynność gruczołu tarczowego spowodowana jest hamowaniem syntezy hormonów przez różne czynniki, jak np. nadchlorany. Istnieje także wtórna niedomoga gruczołu tarczowego- wywołana niedoborem hormonu tyreotropowego przysadki (TSH). Objawy wrodzonej niedoczynności gruczołu tarczowego widoczne są niejednokrotnie zaraz po urodzeniu. Niemowlęta są senne, apatyczne, skóra chłodna, szorstka, włosy suche, duży język. Charakterystyczne proporcje ciała: duży brzuch, krótkie kończyny. Opóźniony rozwój psychomotoryczny. W późniejszym okresie mogą wystąpić cechy obrzęku śluzakowatego. Diagnostycznie najbardziej miarodajne są oznaczenia poziomów TSH, T3 i T4 w surowicy krwi.

źródło: Medyczny słownik encyklopedyczny

Leczenie polega na substytucyjnym podawaniu syntetycznych preparatów hormonów tarczycy (sól sodowa lewotyroksyny lub lewotjjodotyroniny). Wczesne rozpoznanie i leczenie zapobiega wystąpieniu zmian nieodwracalnych, niejednokrotnie jednak nie zapewnia prawidłowego rozwoju umysłowego.

Jednym z największych gruczołów wydzielających hormony jest tarczyca. Przypomina nieco kształtem motyla. Każde ze "skrzydeł" otaczających tchawicę ma około 5 cm długości, 3 cm szerokości i blisko 2 cm grubości.

Niedoczynność tarczycy (obrzęk śluzakowaty)

Uwaga! Tyroksyna podawana chorym w starszym wieku może wywołać bóle dławicowe.

Objawy

Początek choroby jest powolny, stopniowy, wzrost masy ciała, zaparcia, złe znoszenie chłodu, obfite miesiączki, chrypka, brak energii, depresja, pogarszanie się sprawności intelektu.

Oznaki

Szeroka twarz, bradykardia, suchość skóry i włosów, wole, odruchy powoli wygasające po wywołaniu, cechy niewydolności krążenia, obrzęki powiek, rąk i stóp - nie tworzące dołka przy ucisku.

Rozpoznanie opiera się na stwierdzeniu niskiego stężenia T4 (i T3), podwyższeniu TSH (w niewydolności tarczycy, natomiast w niedoczynności przysadki stężenie TSH jest niskie, stężenie cholesterolu i trójglicerydów w osoczu może być podwyższone. Niedokrwistość makrocytowa, normobarwliwa.

Przyczyny Samoistna pierwotna zanikowa niedoczynność tarczycy: częsta choroba autoimmunizacyjna, która jest tożsama z choroba Hashimoto, ale przebiega bez wola.

Choroby współistniejące: cukrzyca insulinozależna, choroba Addisona, niedokrwistość złośliwa. Sześciokrotnie częściej występuje u kobiet.

Niedoczynność tarczycy po wycięciu tarczycy lub leczeniu jodem radioaktywnym.

Niedoczynność polekowa: Po lekach przeciwtarczycowych (amiodaronie, licie, jodzie (np. podawanym w środkach wykrztuśnych), kwasie paraaminosalicylowym.

Postępowanie: przerwanie stosowania tych leków, lekarz zleci dalsze postępowanie - patrz niżej.

Niedobór jodu w razie stosowania diety pozbawionej tego pierwiastka.

Dyshormonogeneza jest chorobą dziedziczoną w sposób autosomalny recesywny i zwykle zależy od niedoboru peroksydazy. Tę bardzo rzadka patologię rozpoznaje się na podstawie wzmożonego wychwytu znacznika izotopowego przez tarczycę, hamowanego podaniem nadchloranu potasowego.

Leczenie Młodym i zdrowym osobom podaje się tyroksynę z dostosowaniem dawkowania odpowiednio do stanu klinicznego i utrzymaniem stężenia TSH na poziomie < 5mj./l. Leczenie trwa praktycznie całe życie. U starszych osób zaczyna się od bardzo małych dawek, zwiększając powoli ( u chorych na serce - uwaga wyżej!), przy chorobie niedokrwiennej podaje się tyroksynę jak u osób w starszym wieku pod osłoną propranololu 40mg/ 6 godz.

Półokres biologicznego półtrwania tyroksyny wynosi 7 dni.

Przyczyny niedoczynności tarczycy z wolem

Zapalenie tarczycy Hashimoto (wole Hashimoto): jest chorobą autoimmunizacyjną z naciekami limfocytarnymi i plazmocytarnymi miąższu. Występuje zwykle u kobiet w wieku 60-70 lat. Czynność tarczycy często jest prawidłowa. Stwierdza się wysokie miana przeciwciał tarczycowych. Leczenie jak w niedoczynności tarczycy, jeśli wysokie stężenie TSH w razie znacznego ucisku tchawicy, usunąć wole.

Niedoczynność tarczycy (łac. hypothyreosis, hypothyroidismus, ang. hypothyroidism) - choroba ludzi i zwierząt spowodowana niedoborem hormonów tarczycy, prowadzącym do spowolnienia procesów metabolicznych.

Niedoczynność tarczycy dotyka 1-6% osób w wieku do 60 roku życia, częstość rośnie wraz z wiekiem. Występuje około 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Klasyfikacja choroby ze względu na przyczynę:

  • niedoczynność pierwotna - spowodowana uszkodzeniem gruczołu tarczowego

  1. zapalenia tarczycy (choroba Hashimoto, poporodowe zapalenie tarczycy, podostre zapalenie tarczycy)

  2. totalne lub subtotalne wycięciu tarczycy

  3. po leczeniu jodem promieniotwórczym bądź radioterapii (głownie okolicy szyi ale także po naświetlaniu raka sutka)

  4. nadmierna podaż jodu (unieczynnianie tyreoperoksydazy - zjawisko Wolffa i Chaikofa) lub jego niedobór

  5. niedoczynność polekowa (amiodaron, związki litu, leki tyreostatyczne)

  6. wrodzona niedoczynność tarczycy

  7. defekty enzymatyczne syntezy hormonów tarczycy lub obwodowa oporność na hormony tarczycy

  • niedoczynność wtórna - będąca skutkiem niedoboru TSH (hormon tyreotropowy) wydzielanego przez przysadkę; rzadko jako choroba izolowana, zwykle jako element zespołu niedoczynności przysadki

  • niedoczynność trzeciorzędowa - wynikająca z niedostatku tyreoliberyny (TRH), wytwarzanej przez komórki podwzgórza

  1. guzy podwzgórza lub okolicy

  2. urazy głowy z przerwaniem ciągłości szypuły przysadki

Te podstawowe i wiele innych wiadomości podaje Wikipedia na stronie http://pl.wikiped...ć_tarczycy

Rola jodu w niedoczynności tarczycy

Pomijając Hashimoto, (co dotąd nie jest wyjaśnione w kwestii występowania) jod jest niezbędny do prawidłowej przemiany materii i podstawowych funkcji życiowych.

Niedoczynność tarczycy - pić sok z kapusty białej.

Najlepszym źródłem jodu są ryby morskie i owoce morza:

  • dorsz - 110 mikrogramów / 100 g produktu

  • płastuga - 52 mikrogramy / 100 g produktu

  • makrela - 40 mikrogramów / 100 g produktu [wędzona]

  • łosoś - 44 mikrogramy / 100 g produktu

  • śledź - 30 mikrogramów / 100 g produktu

Tyroksyna

L-tyroksyna (T4) jest przepisywana przez lekarzy na znikomej liczbie badanych, z udziałem zaledwie 40 pacjentów w okresie 6 tygodni. T3 raz pierwszy został wyprodukowany przez firmy farmaceutyczne w 1949 roku, a producent początkowo reklamował T3 jako ostateczne leczenie niedoczynności tarczycy. W 1960 roku firmy farmaceutyczne zaczęły masowo produkować lewotyroksynę (T4). W 1978 roku przedstawiciele farmaceutyczni zaczęli zachęcać pacjentów, lekarzy, aby przejść się z suszonej tarczycy (świński hormon-dopisek admina) na T4 po słabo udokumentowanych badaniach z udziałem zaledwie 40 pacjentów, w okresie 6 tygodni. 16/4/1997 wg Street Journal:

https://www.faceb...arget_id=0

https://www.faceb...hyroidsexy

T4 NIGDY nie okazały się być skuteczne w leczeniu objawów niedoczynności tarczycy w jakichkolwiek długotrwałych badaniach.

poniżej wersja oryginalna

LEVOTHYROXINE (T4) is prescribed by doctors on the strength of a study involving just 40 patients over a period of 6 weeks.

T3 was first produced by pharmaceutical companies in 1949 and the manufacturer initially touted T3 as the definitive treatment for hypothyroidism.

In the 1960's Pharmaceutical companies began to mass-produce

levothyroxine (T4).

In 1978 Pharmaceutical representatives encouraged doctors to switch patients from desiccated thyroid to T4 on the strength of a study involving just 40 patients over a period of 6 weeks.

16/4/1997 The Wall Street Journal: T4 HAS NEVER BEEN PROVEN TO BE EFFECTIVE FOR TREATING THE SYMPTOMS OF HYPOTHYROIDISM IN ANY LONG-TERM STUDY.

Medyczny Słownik Encyklopedyczny podaje krótką definicję:

"hormon gruczołu tarczowego o swoistym wpływie przyspieszającym procesy utleniania komórkowego."

Nigdy nie było i nadal nie ma leku na Hashimoto, leczy się niedoczynność lub nadczynność. Tyroksyna nie leczy, uzupełnia jedynie braki, co nie zawsze jest konieczne.

Publikacje wyraźnie pokazują jak koncerny wprowadzają na rynek leki i ile warte są te badania, medialnym krzykiem reklam utrwalają tak pacjentom jak i lekarzom jaki ten lek ważny i jak cudownie leczy.

Czym zatem jest tyreotropina w skrócie (TSH) - hormon przysadkowy, pobudzający rozrost komórek zrazików gruczołu tarczowego i wytwarzanie właściwych hormonów gruczołu tarczowego. Ułatwia rozkład białka tyreoglobuliny, z uwalnianiem do krwi tyroksyny i trójjodotyroniny.

Niedobór TSH hamuje czynność gruczołu tarczowego i prowadzi do jego zaniku. Wydzielanie TSH regulowane jest poziomem hormonów gruczołu tarczowego we krwi.

Tyreoglobulina: białkowa, magazynowana postać hormonów gruczołu tarczowego - tyroksyny i trójjodotyroniny.

Podobne - poczytaj też

Dolegliwości stawowo - mięśniowe przy ...

Dolegliwości stawowo - mięśniowe przy ...

W "ENDOKRYNOLOGIA"
Jod

Jod

W "MINERAŁY"
Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy

W "ENDOKRYNOLOGIA"

Kobiecy zawał

To, czy grozi nam zawał, zależy od stanu tętnic,

przede wszystkim wieńcowych, które zaopatrują mięsień sercowy w krew.

Żylaki

Żylaki (łac. varix) – nadmierne rozszerzenie żyły,

mogące powodować pękanie ścianek żył i owrzodzenia.

Rady Babuni - lista

  • 1 Nigdy nie łączymy

  • 2 Nigdy nie jedz gorących potraw i nie pij gorących napojów.

Łupież

Problemy sercowe

Aspiryna wykaz na szereg raków