Pokrzywa - smaczne zioło

Pokrzywa - smaczne zioło

Tradycyjnym lekiem jest pokrzywa. Naukowo udowodniono, że pokrzywa leczy ostry artretyzm, problemy z prostatą i problemy z pęcherzem i nie sposób nie docenić jej pozytywnego wpływu przy nieswoistych zapaleniach jelit. Nasiona pokrzywy można stosować jako tonik na wypadanie włosów oraz w formie tzw. obornika, pokrzywa zastępuje nawozy roślinne i pestycydy. Pokrzywa jest również doskonała jako żywność, nie tylko ze względu na bogactwo składników odżywczych, ale także ze względu na fantastyczny smak.

Pokrzywa: w medycynie, żywności i produkcji

Pokrzywa była używana od niepamiętnych czasów w wielu dziedzinach życia. W medycynie, gdzie stanowi jedno z najstarszych ziół leczniczych. Jest doskonałym naturalnym kompostem w produkcji warzyw, gdzie pokrzywa w bardzo udany sposób zastępuje obornik jako naturalny nawóz roślinny, w kuchni, gdzie w czasach głodu pozwoliła ludziom przetrwać, a nawet w przemyśle włókienniczym, gdzie produkuje się z włóknistych łodyg tkaniny.

Zadziwiające jest, że pomimo całej tej wszechstronności, człowiek z nią walczy tak ostro. Z motyką i łopatą, pługiem i chemikaliami, które są przenoszone do organizmu - zwykle jednak bez powodzenia, ponieważ jej rozległy system korzeniowy ciągle tworzy nowe rośliny.

Byłoby o wiele mądrzej aby ten bezcenny dar natury wykorzystać dla własnego zdrowia.

Ziele pokrzywy

Pokrzywa jest ziołem, dla niektórych osób mało znanym jako lek, w porównaniu z takimi sławami ziołolecznictwa, jak rumianek, nagietek lub urokliwy, gorzki mniszek lekarski. W medycynie ludowej pokrzywa stosowana jest do detoksykacji i oczyszczania, w ramach zabiegów wiosennych i diet, a także zalecana na zmęczenie i wyczerpanie. To ostatnie jest często wynikiem niedoboru żelaza, co może prowadzić do anemii (niedokrwistość). Zwłaszcza niedobór żelaza może rozwiązać z łatwością zawierająca żelazo pokrzywa. Zapewnia on - w zależności od obszaru uprawy - dwa do czterech razy więcej żelaza od steku i do trzech razy więcej żelaza, niż szpinak.

Pokrzywa wpływa pozytywnie na wątrobę i żółć, dlatego niepozorna roślina w formie soku z pokrzywy zalecana jest przy żółtaczce (zapalenie wątroby) przez lekarzy. Roślina lecznicza wątroby i dróg żółciowych jest w stanie poprawiać trawienie i pomaga w optymalizacji jako środek na niestrawność. Nawet trzustka - jak wiadomo - reaguje na pokrzywę, równoważąc poziom cukru we krwi. Herbata z pokrzywy jako środek wzmacniający również łagodzi alergie, co poprawia skórę i likwiduje krosty, wypryski i trądzik skóry.