Bóle stawów

Spis treści strony:

Bóle stawów

    • Ból stawów ręki

    • Ból stawu kolanowego

    • Ból stawu ramiennego

Ostrogi kości piętowej

Zwyrodnienie stawów kości

Ziołolecznictwo w bólach stawów

    • Bóle stawowe i mięśniowe

Bóle stawów

Ustąpią, jeśli zastosujemy okład z nafty. W tym celu należy zanurzyć płócienną szmatkę w nafcie i owinąć bolesny staw. Kompres dodatkowo otulić szalikiem lub ciepłą chustką. Kompresować pierwszy raz nie dłużej niż 30 minut.

Następne okłady można wydłużyć nawet do 2 godzin.

Ból stawów ręki

Występuje w każdym wieku, choć przyczyny bywają różne. Od przemęczenia i przeciążenia, aż po choroby tak ciężkie, jak artretyzm, gościec, reumatyzm.

Wszystko co odnosi się do zamieszczonych haseł: Ból stawu ramieniowego, Ból stawu kolanowego, można z powodzeniem stosować w leczeniu i usuwaniu bólu stawów rąk. Jedynie masaż refleksologiczny różni się zasadniczo.

Akupresura

Masaż dłoni zacząć od punktu A usytuowanego pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym: uciskać przez 15 sekund, później wykonywać masaż ruchem obrotowym w prawo przez 1 minutę. Podobnie postępować z punktami zaznaczonymi na grzbiecie dłoni. Kolejność masażu punktów nie ma znaczenia. Zabieg można powtarzać dowolną ilość razy w ciągu dnia.

Dobre efekty lecznicze daje także masaż stref refleksyjnych rozmieszczonych na stopach, odpowiadających punktom dłoni. Prawej ręce odpowiada prawa stopa. Jeżeli więc boli nas staw kciuka prawej ręki, masujemy staw palucha prawej nogi itd.

Ból stawu kolanowego

Przy ostrym zapaleniu stawu kolanowego pojawia się nie tylko ból, ale także obrzęk i podwyższenie ciepłoty ciała. Obok leczenia przyczynowego (wizyty i lekarza) i w tym wypadku można stosować metody naturalne. Ważne jest także leczenie ruchem (kinezyterapia). Wskazania i przeciwwskazania ustala zespół rehabilitacyjny, biorąc pod uwagę aktualną sprawność i wydolność fizyczną chorego.

Akupresura

Na rysunku 1 przedstawiono punkty, które należy masować. Punkt A odnajdziemy, kładąc dłoń na własnym kolanie. Znajduje się on dokładnie pod opuszkiem środkowego palca, na dolnej krawędzi rzepki. Punkty B i C leżą w tzw. dołku, na wewnętrznej (B) i zewnętrznej krawędzi rzepki (C). Kładąc dłoń na kolanie, masujemy je palcem wskazującym i serdecznym. Podobnie postępować należy z wszystkimi punktami: najpierw stosować ucisk kilkunastosekundowy, potem masaż obrotowy przez minutę w prawo.

Uzupełnieniem masażu punktów usytuowanych z przodu są punkty D i E leżące z tyłu, pod kolanem, jak na rysunku 2. Należy masować je w identyczny sposób, jak z przodu.

Tu jednak zakres oddziaływania jest szerszy. Zabiegi na tych punktach można wykonywać również w przypadku lumbago (postrzału). Pozostałe receptory i metody leczenia naturalnego są identyczne jak w haśle Ból stawu ramieniowego.

Ostatnio w sklepach ze środkami służącymi naturalnemu leczeniu pojawiły się nakolanniki i naramienniki wypełnione gorczycą. Gorczyca jest wypróbowanym i skutecznym lekiem naturalnym. Warto skorzystać z okazji i podjąć taka terapię.

Ból stawu ramiennego

Może być wynikiem kontuzji, naciągnięcia mięśni, ale również schorzeń reumatoidalnych. Ostre stany zapalne należy leczyć metodami współczesnej medycyny. Nie wyklucza to wszakże możliwości korzystania z doświadczeń i praktyk medycyny alternatywnej. Akupunktura, akupresura, zabiegi kręgarskie przynoszą ulgę i przyśpieszają procesy zdrowienia. Sięgajmy po nie bez obawy, bo pomagają nie szkodząc.

Akupresura

Na rysunku 1 zaznaczono punkty A, B, B1, które należy najpierw delikatnie uciskać, potem masować ruchem okrężnym. Punkt A znajduje się na linii środkowej tylnej, pomiędzy wyrostkami kolczystymi: ostatniego kręgu szyjnego i pierwszego kręgu piersiowego.

Na rysunku 2 przedstawiono dwa punkty C i C1, które - podobnie jak punkty na plecach - należy masować techniką sedatywną. Najpierw ucisk przez 30 sekund i bez odrywania palca ruch obrotowy w prawo. Po 1 minucie przerwa i powtórzenie czynności. W sumie zabieg trwa około 3 minut. Punkt wyższy na ramieniu odnaleźć można w miejscu górnego przyczepu mięśnia naramiennego, punkt dolny - odpowiednio na drugim końcu tego mięśnia.

Ostrogi kości piętowej

Ostroga piętowa (calcar calcanei): skostnienie piętowego przyczepu rozcięgna podeszwowego widoczne radiologicznie w postaci ostrej, stożkowego kształtu wyrośli. Daje ból piety po stronie przyśrodkowo-podeszwowej w wyniku stanu zapalnego tkanki podskórnej i rozcięgna podeszwowego drażnionych przez wyrośl kostną.

Są dość często występującą dolegliwością, niezwykle uciążliwą i bolesną. Łagodzić ja można, stosując wygodne i miękkie obuwie z wkładkami ortopedycznymi. Ostrogi leczy się metodami medycyny akademickiej, w tym również operacyjnie. Pomocne w usuwaniu tej dolegliwości są także kąpiele stóp.

Kąpiel stóp

  • 2 stołowe łyżki skrzypu zalać 2 szklankami wrzątku. Odstawić pod przykryciem do naciągnięcia na 5 minut. Przelać napar do miednicy z niewielka ilością ciepłej wody. Omywać stopy przynajmniej 1 raz dziennie. Kuracja kilkutygodniowa.

Bioterapia

  • Bezpośrednie oddziaływanie wiązką energii biologicznej na miejsce zmienione chorobowo dość często przynosi pozytywne rezultaty, ustaje bolesność i zmienia się obraz rentgenogramu.

Zwyrodnienie stawów i kości

Bóle, obrzęki i zniekształcenia stawów, to typowe objawy choroby zwyrodnieniowej. Choroba ta dotyka ponad 60% osób powyżej 60 roku życia, częściej kobiet. Choroba zwyrodnieniowa jest najczęstszą chorobą stawów. Proces zwyrodnieniowy dotyka najczęściej dużych stawów, głównie stawów kolanowych i stawów biodrowych. Zmiany chorobowe mogą także pojawiać się w kręgosłupie oraz w niektórych stawach rąk.

Objawy

  • ból stawów - występuje podczas ruchu, a maleje bądź ustępuje w spoczynku.

  • sztywność w stawach, szczególnie po okresie dłuższego bezruchu (sztywność poranna).Po rozruszaniu się, któremu może towarzyszyć tzw. trzeszczenie w kościach, to uczucie sztywności mija.

Stawy mogą być bolesne w dotyku, nadmiernie ocieplone i obrzęknięte. Wokół stawów palców rąk często można stwierdzić guzki.

W zaawansowanej chorobie obserwuje się zniekształcenie stawów, kości skierowane są w stosunku do siebie pod nieprawidłowymi kątami. Może dojść również do ograniczenia ruchomości zajętych stawów.

Przyczyny

Przyczyną dolegliwości jest uszkodzenie chrząstki stawowej (ochronnej warstwy pokrywającej kość w stawach) a następnie leżącej pod chrząstką samej kości. Takie uszkodzenie wywołuje zapalenie okolicznych tkanek.

Choroba zwyrodnieniowa stawów powstaje wskutek "zużycia" stawów. Urazy mechaniczne, stałe obciążanie stawów w ciągu całego życia doprowadza do mechanicznego ścierania się chrząstki.

Stawy poddawane są większym obciążeniom w przypadku nadwagi i otyłości, w przypadku wad postawy lub zaburzeń czucia.

Udział w powstawaniu choroby zwyrodnieniowej ma także starzenie się samej chrząstki - z wiekiem dochodzi do rozluźnienia jej włóknistej struktury, co osłabia odporność na obciążenia. Pewne znaczenie mają również czynniki genetyczne.

Leczenie

Aby leczenie farmakologiczne było bezpieczne powinno być prowadzone według zaleceń i pod kontrola lekarza.

Obecnie nie ma niestety leków, które powodowałyby cofanie się zmian chorobowych zachodzących w błonie maziowej stawu dotkniętego chorobą zwyrodnieniową. Stosuje się jedynie leczenie łagodzące objawy choroby.

W początkowym okresie choroby zwyrodnieniowej kolan leczenie można rozpocząć od miejscowego stosowania leków przeciwbólowych w postaci maści i żeli wcieranych w skórę 4-5 razy dziennie Dobre efekty daje fizykoterapia z wykorzystaniem żeli przeciwzapalnych, np. popularne ultradźwięki. Leki podawane ogólnie w chorobie zwyrodnieniowej stosuje się głównie w celu zmniejszenia bólu.

U chorych ze zwyrodnieniem stawu kolanowego, gdy w kolanie pojawia się wysięk w jamie stawowej i miejscowe objawy zapalenia (ból, zaczerwienienie, nadmierne ocieplenie i obrzęk), jest uzasadnione stosowanie dostatkowo preparatów steroidowych czasem z wcześniejszym odciąganiem ze stawu zgromadzonego tam płynu.

Chorzy z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową, u których dolegliwości bólowe nie ustępują po lekach i którzy mają coraz większe trudności w wykonywaniu codziennych czynności powinni skontaktować się z ortopedą w celu rozważenia wskazań i możliwości leczenia operacyjnego.

Ziołolecznictwo w bólach stawów

Ziołolecznictwo

Mieszanki o. Andrzeja Klimuszki

1. Zmieszać równe ilości ziela

  • skrzypu polnego,

  • ziela fiołka trójbarwnego (bratka),

  • ziela nawłoci,

  • ziela krwawnika,

  • kwiatu bzu czarnego,

  • liścia melisy,

  • liścia pokrzywy,

  • liścia porzeczki czarnej

  • i kory dębu.

Jedną łyżkę stołową ziół zalać 1 szklanką wrzątku. Odstawić na 15 minut pod przykryciem. Pić 3 razy dziennie, pół godziny przed jedzeniem.

2. Zmieszać równe ilości

  • liścia mięty pieprzowej,

  • liścia poziomki pospolitej,

  • liścia brzozy,

  • kwiatu bzu czarnego,

  • kwiatu tawuły łąkowej

  • i kory wierzby.

Dwie łyżki stołowe ziół zalać 1 szklanką zimnej przegotowanej wody i odstawić na parę (do 10) godzin. Gotować na wolnym ogniu przez 5 minut. Pić 3 razy dziennie po 1 szklance.

Obie mieszanki stosować zwłaszcza przy stanach zapalnych stawów.

3. Dwie łyżki stołowe kwiatu wrzosu zalać 1 l zimnej wody. odstawić na godzinę. Zagotować na wolnym ogniu (10 minut) i ponownie odstawić pod przykryciem na parę godzin. Podgrzać i pić kilka razy w ciągu dnia.

Okłady

  • Duży korzeń chrzanu pospolitego umyć i przepuścić przez sokowirówkę. Sok wlać do startej masy, miazgę nałożyć na gazę lub płótno i przyłożyć na chore miejsce, maksymalnie na 5 minut. Okład usunąć, skórę wytrzeć do sucha.

  • Cebulę utrzeć na drobnej tarce, nałożyć papkę na gazę lub chusteczkę, przyłożyć do bolącego miejsca, przytrzymać bandażem.

  • Umyty liść białej kapusty połamać, podziurawić widelcem i przyłożyć do bolącego miejsca. Zmieniać kilka razy w ciągu dnia.

  • Przy stanach zapalnych stawów stosowanym od dawna środkiem jest ich kompresowanie zimną wodą. Bawełnianą albo lnianą chustkę zanurzyć w bardzo zimnej wodzie, wykręcić i przykładać do chorego miejsca. Czas kompresowania około 15 minut. W razie konieczności zabieg powtarzać aż do ustąpienia bądź złagodzenia bólu. Zamiast okładów z zimnej wody stosuje się także okładanie lodem.

  • W medycynie ludowej znanym sposobem leczenia schorzeń i bólu stawów są również kuracje miodem. Bolący staw należy nasmarować miodem gryczanym, zabandażować i pozostawić na parę godzin. Zabieg powtarzać przez kilka dni z rzędu.

  • Innym sposobem jest kompresowanie chorego miejsca miodem rozpuszczonym w wodzie. W 1/2 l wody rozpuścić 3-4 łyżki stołowe miodu, zanurzyć w roztworze kompres i przyłożyć na kilka godzin do chorego miejsca. Zabieg powtarzać.

Bóle stawowe i mięśniowe

Jest wiele preparatów do wcierania,

okładów czy kąpieli jak również ziół o działaniu odtruwającym, moczopędnym, przeciwzapalnym czy wzmacniającym.

Do okładów można stosować:

  • liście brzozowe

  • miazgę ze świeżej cebuli lub utarty korzeń chrzanu

Do wcierań: spirytus bursztynowy, maść propolisową (35- 40%)

Liśćmi brzozy napełniamy poszewkę na poduszkę, a w nocy układamy na niej bolące kończyny.

Kąpiele:

  • w gałązkach jałowca i jego owocach (zagotować garść owoców i kilka gałązek w 2 litrach wody, przecedzić do wanny i brać 15 min. kąpiel)

  • w słomie owsianej (odwar)

  • w igłach sosnowych

Pić napary z: liści czarnej porzeczki, liści brzozy, marzanki

Odwary do picia: kłącze perzu (koniecznie), ziele owsa, kwiat koniczyny.

Maść propolisowa

W naczyniu emaliowanym rozpuszczamy (nie gotować) 10 łyżeczek masła i 4błyżeczki propolisu (wosku), wyciskamy przez gazę i zlewamy do słoiczka. Nie ma terminu ważności.

Podobne

Artretyzm

Artretyzm

W "LISTA CHORÓB"

Obrzęki stawów

Obrzęki stawów

W "CHOROBY GOŚCOWO REUMATYCZNE"

Podobne

czytaj inne tematy

zobacz też