Porady kuchenne

Porady i wskazówki w kuchni

Jak obrać pomidory ze skórki?

Skórkę na czubku pomidora nacinamy nożem na krzyż i wkładamy do naczynia z wrzątkiem. Po 30 - 60 sekundach wyjmujemy i szybko wkładamy do miski z zimną wodą. Teraz możemy łatwo zdjąć skórkę nożem.

Jak rozpoznać dojrzałego arbuza?

Bierzemy arbuza do ręki i pukamy w skórkę. Jeśli słyszymy niski i głuchy dźwięk, oznacza to, że arbuz jest dojrzały!

Kiedy ananas jest dojrzały?

Dojrzały ananas charakteryzuje się intensywnym aromatem. Dojrzały owoc poznaje się po tym, że liście jego pióropusza łatwo odchodzą, a miąższ ugina się pod lekkim naciskiem palca. Inną cechą dojrzałych ananasów są brązowe kolce skórki przypominającej strukturę plastra miodu.

Jak uzyskać chrupiącą skorupkę kremu brulee?

Krem posypujemy równomiernie cukrem pudrem i podgrzewamy palnikiem! Krem nie powinien stać uprzednio w lodówce, ponieważ na jego powierzchni może gromadzić się woda, przez co skorupka nie jest chrupiąca.

Jak uniknąć łez podczas krojenia cebuli? Deskę do krojenia i cebulę opłukujemy zimną wodą. Do krojenia cebuli używamy ostrego noża. Podczas krojenia nie nachylamy się bezpośrednio nad cebulą.

Co zrobić, aby makaron nie kleił się po ugotowaniu? Nie zostawiamy makaronu w gotującej wodzie, ponieważ staje się miękki i traci swój smak! Makaron odcedzamy na sicie i najlepiej od razu mieszamy z sosem. Aby nasz makaron był elastyczny (al dente), dolewamy nieco aromatycznej oliwy z oliwek.

O czym należy pamiętać przed obróbką surowego drobiu? Przy zakupie zwracamy uwagę na skórę, która musi być sucha, zwłaszcza w fałdach skórnych. Wilgotna i tłusta skóra oznacza, że mięso jest zepsute. Przed rozpoczęciem gotowania ważne jest, aby mięso umyć w zimnej wodzie, a następnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Do przygotowania mięsa i warzyw używamy różnych noży i desek do krojenia.

Co zrobić, aby naleśniki były tak cudownie cienkie, jak we Francji? Różnica między polskimi a francuskimi naleśnikami polega na grubości. W przepisie francuskim używa się więcej mleka i mniej jaj i mąki, niż w wersji polskiej. Do pieczenia naleśników wystarczy dobra, teflonowa patelnia i łopatka. Ciasto równomiernie rozprowadzamy na patelni i smażymy tak długo z jednej strony, aż wierzch się zetnie, a następnie obracamy.

Jak uzyskać karmel? Karmel powstaje podczas topienia cukru w temperaturze powyżej 135 °C. Do karmelizacji potrzebny jest szeroki garnek lub ciężka patelnia i drewniana łyżka. Pod wpływem wysokiej temperatury i ciągłego mieszania, cukier topi się na brązowy syrop. Karmel stosujemy do dekoracji owoców lub orzechów. Możemy z niego również wyczarować gęsty sos, dolewając gorącej wody lub gorącego mleka, czy śmietany. Zbyt długie podgrzewanie karmelu powoduje, że staje się on bardzo ciemny i gorzki.

Jak panierować mięso? Panierka stanowi rodzaj „okrycia”, które uniemożliwia wyciekanie soku z mięsa lub ryb. Do przygotowania panierki potrzebna jest mąka, bułka tarta i jajko. Mięso osuszamy ręcznikiem papierowym, nacieramy mąką pszenną, dokładnie obtaczamy w jajku, a następnie w bułce tartej.

Jak zrobić zasmażkę? Zasmażka jest podstawą wielu sosów i zup. Najbardziej znanym przykładem jest sos beszamelowy. Na patelni lub w garnku podgrzewamy tłuszcz (masło lub olej odporny na ciepło) i dosypujemy mąki, mieszając trzepaczką. Stopniowo dolewamy zimnej wody lub mleka i odpowiednio doprawiamy. Tłuszcz z mąką odpowiednio podgrzewamy, w zależności od koloru sosu, jaki chcemy uzyskać: na małym ogniu, aby uzyskać jasny sos, na dużym ogniu, jeżeli sos ma być ciemny.

źródło: znalezione w Internecie