Choroby układu kostnego

Szyja i plecy - na które składa się kręgosłup, rdzeń kręgowy, potężne mięśnie oraz tkanki i narządy wewnętrzne - to jedne z najważniejszych, a zarazem najwrażliwszych części ciała. Szyja nie tylko podtrzymuje głowę, ale jednocześnie stanowi osłonę dla najważniejszych nerwów i naczyń krwionośnych, natomiast plecy utrzymują nas w pionowej pozycji, a jednocześnie kontrolują całą postawę - czyli sposób, w jaki stoimy i chodzimy.

Zdrowie jest w dużym stopniu uzależnione od postawy ciała. Jak powszechnie wiadomo, niewłaściwa postawa może być przyczyną dolegliwości pleców, rąk, ramion i nóg. Postawa ciała może mieć również wpływ na uszy, oczy, mózg, gardło, usta, krew, pęcherz moczowy i jelita. Może też być przyczyną wielu dolegliwości psychosomatycznych: od głowy, po trudności w oddychaniu, zaparcia i mimowolne oddawanie moczu.

Dolegliwości fizyczne odczuwane w plecach wpływają nie tylko na nasze ciało, ale również na stan umysłu i emocje. Z kolei prawidłowa postawa świadczy o efektywnej pracy mięśni, zapewnia głęboki, nie męczący oddech, większą zawartość tlenu we krwi, lepsze funkcjonowanie układu odpornościowego i ogólnie lepsze samopoczucie.

Problem nieprawidłowej postawy nie ogranicza się do jednej szczególnej grupy ludzi. Ciału większości ludzi przez całe życie brak optymalnej równowagi - w wyniku słabego odżywiania, złych warunków mieszkaniowych, braku ćwiczeń fizycznych, noszenia złego obuwia czy zbyt długiego siedzenia w niewłaściwej pozycji. Wszystkie te czynniki prowadzą do przykurczy mięśni i zachwiania równowagi ich napięcia, co pociąga za sobą nieprawidłowe rozmieszczenie masy ciała oraz nacisk na inne wewnętrzne narządy, często pozornie nie związane z zaistniałym problemem.

Na postawę ciała wpływają: wykonywana praca, temperament, predyspozycje genetyczne, a także przebyte choroby. Wady postawy możemy jednak w bardzo dużym stopniu korygować, bez względu na ich przyczynę (chociaż w przypadku niektórych dolegliwości, takich jak zapalenie ucha środkowego, które może prowadzić do zaburzeń równowagi, mogą być potrzebne środki farmakologiczne).

Medycyna konwencjonalna w przypadku bólów pleców stosuje leki zwiotczające mięśnie, przeciwzapalne, antydepresyjne, kortykosteroidy i środki uspokajające. Medycyna naturalna w odróżnieniu od konwencjonalnej koncentruje się na łagodzeniu objawów, korzystając z takich metod jak wodolecznictwo, masaż, przezskórna elektrostymulacja nerwu i akupunktura oraz na usuwaniu przyczyn tych objawów poprzez korygowanie nieprawidłowej postawy ciała.

Artretyzm

Co pomaga, co szkodzi

Artretyzm

  • pokarmy, które mogą być pomocne w leczeniu artretyzmu - porzeczki, czereśnie, wiśnie, kapusta, sałata, brokuły, brukselka, pomidory, winogrona, truskawki

  • pokarmy, które mogą powodować zwiększenie dolegliwości - alkohol, kawa, cukier

Ostrzeżenie

Konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska, w przypadku stwierdzenia bólów w okolicy szyi i pleców, jeśli są one rezultatem:

  1. wypadku i zranienie

  2. nie obserwuje się żadnej wyraźnej przyczyny, a bólom szyi i pleców towarzyszą:

  • niepokój lub bardzo wysoka temperatura

  • ostre bóle głowy z wymiotami i nudności

  • nagła utrata apetytu i spadek masy ciała

  • bardzo duże zmęczenie

  • mrowienie w lędźwiach

  • słabość w nogach i powłóczenie nogami

Cytryny i limonki na artretyzm

Na reumatyzm i artretyzm zaleca się zażywanie soku z połowy cytryny przed każdym posiłkiem oraz przed udaniem się na spoczynek, a także stosowanie diety ściśle wegetariańskiej i wyłączenie z niej produktów skrobiowych.

Odwar z selera i pietruszki wspomaga leczenie artretyzmuSkładniki:

  • 1/2 średniego korzenia selera

  • 2 średnie korzenie pietruszki

  • 3 szklanki wody

  • i trochę pieprzu ziołowego

Przygotowanie: Korzenie selera i pietruszki pokroić na spore kawałki, zalać w emaliowanym garnku wodą i gotować powoli pod przykryciem aż do miękkości

Stosowanie: Ugotowane warzywa - jeszcze ciepłe posypać do smaku pieprzem ziołowym i zjeść. Odwar warzywny podzielić na 3 części i wypić między posiłkami.

Ostatnią porcję pić najpóźniej do godziny 17, gdyż z uwagi na działanie moczopędne odwar ten może przeszkadzać we śnie.

Kuracja winna trwać 2 tygodnie, następnie 2 tygodnie przerwy.

Odwar z selera i pietruszki to dobrodziejstwo dla osób ze skłonnościami do odkładania się w organizmie złogów wody oraz szkodliwych metabolitów np. kwasu moczowego.

Pobudza spowolniony metabolizm, obniża ciśnienie krwi, szczególnie to spowodowane niewydolnością nerek. Jest polecany dla osób chorych na cukrzycę u których stwierdzono obecność cukru w moczu. Zwiększa filtrację nerek zapobiega i leczy kamicę nerkową i moczowodową. Likwiduje stan zapalny nerek i pęcherza moczowego. Usuwa także obrzęk stóp, dłoni i powiek, które są następstwem przewlekłej niewydolności nerek. Wspomaga leczenie artretyzmu.

Poza tym jest to przepis na Likwidację obrzęku stóp, rąk i twarzy

Poczytaj więcej