Dusznica bolesna

Dusznica bolesna

Bóle dławicowe występuja najczęściej podczas wysiłku, np. podczas chodzenia. Idący odczuwa ból - zatrzymuje się i ból znika. Znowu idzie i ból pojawia się ponownie. Ból może wystąpić też przy wchodzeniu po schodach, forsownego biegu do autobusu, tramwaju itp. Dodatkowymi wyzwalaczami bólu dławicowego mogą być: nagłe wyziebienie organizmu, zdenerwowanie, stres. Charakterystyczną cechą tego bólu jest zanikanie w spoczynku lub ustępowanie po podaniu nitrogliceryny.

Najczęściej przyczyną bólu wieńcowego jest niedotlenienie serca spowodowane miażdżycą tętnic wieńcowych. Niedotlenienie może być także spowodowane zastawkową wadą serca, zmianami kardiomiopatycznymi prowadzącymi do przerostu mięśnia sercowego. Nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, zaburzenia wymiany tlenowej w układzie oddechowym też prowadzą do niedotlenienia serca. Również skurcz prawidłowej, nie zmienionej miażdżycowo tętnicy wieńcowej, choć jest zjawiskiem rzadkim, stanowi ważną przyczynę dusznicy bolesnej.

Ból dławicowy nigdy nie jest krótki, lokalizuje się nie w sercu, a wokół niego, trwa ponad 2 minuty, a oddychanie nie wpływa na jego narastanie lub zmniejszenie się. Najważniejsze, co możemy wówczas zrobić, to całkowicie ograniczyć wszelki wysiłek fizyczny i zażyć nitroglicerynę.

Charakterystycznym objawem dusznicy bolesnej (anginy pectoris) jest silny ból w okolicy zamostkowej. Klasyczny ból wieńcowy jest umiejscowiony w środku klatki piersiowej, od przodu lub w górnej części mostka. Chorzy opisują go jako rozrywający, gniotący lub palący. Może promieniować w kierunku szyi i żuchwy, lewego ramienia, stawu barkowego, niekiedy w kierunku łopatki, z rozprzestrzenianiem się znacznie dalej, aż do ramion i rąk, zwłaszcza lewej. Często bólowi towarzyszy uczucie lęku, niepokoju, osłabienia lub nudności. Wielu chorych żyje z tym problemem dziesiątki lat, chociaż ze zróżnicowanym stanem zdrowia i ograniczeniem co do wykonywania codziennych czynności. Niewydolność wieńcowa - zdaniem lekarzy - ma długodystansowy i bardzo zmienny przebieg. Niekiedy objawy znikają na wiele miesięcy, zwłaszcza w okresie letnim, by powrócić w chłodnej porze roku.

Chory powinien być pod stałą opieką lekarza kardiologa. W stanach lżejszych dusznicy bolesnej pomocne są również leki roślinne.

Można łagodzić stan chorobowy herbatkami z krwawnika, pić sok z porów, prowadzić można kurację propolisem.

Herbata z krwawnika

  • Polecana jest przy dusznicy bolesnej jako lek wspomagający. 1 łyżeczkę krwawnika pospolitego zalać 1 szklanką wrzątku. Przykryć i odstawić na 3-4 minuty do naciągnięcia. Pic 1 szklankę dziennie.

Mieszanka ziołowa

Zmieszać

  • 30 g ziela srebrnika,

  • 20 g ziela serdecznika,

  • 30 g liścia melisy,

  • 10 g kwiatu konwalii.

1 łyżkę stołową mieszanki zalać 1 szklanka wrzątku. Zaparzać przez 5 minut. 1 szklankę naparu, podzieloną na 3-4 porcje, pić w ciągu dnia.

Sok z porów

  • Jednym ze skuteczniejszych środków łagodzących bóle w okolicy serca jest sok z porów. Należy go pić rano i wieczorem po 2 łyżki stołowe. Można go też stosować zewnętrznie, wcierając w klatkę piersiową.

Kuracja propolisem

  • Uzupełniającym naturalnym specyfikiem w leczeniu dusznicy bolesnej jest także propolis. Stosowany 2 razy dziennie po 15 kropli nie zakłóca procesu leczenia prowadzonego innymi sposobami.

Kuracje ludowe

  • W praktykach ludowej medycyny znaleźć można kilka sposobów leczenia i łagodzenia objawów dusznicy bolesnej.

  • Do małego płóciennego woreczka włożyć parę kawałków suszonego korzenia chrzanu. Zawiesić go na tasiemce, tak aby spoczywał na piersi w okolicy serca. Należy go nosić stale, aż do złagodzenia objawów choroby.

  • Płócienną lub bawełnianą saszetkę można także wypełnić gorczycą. Nosić podobnie jak chrzan. Gorczyca ma zbliżone do chrzanu właściwości lecznicze.

Ból serca i okolicy

Przez 1 minutę energicznie uciskać opuszek środkowego palca najpierw jednej, potem drugiej ręki.

Zobacz podobne tematy

Czytaj też na forum - aktualny adres forum https://www.twoje-choroby.pl