Nagietek

Nagietek

  • wzmacnia skórę i błony śluzowe

  • leczy zaburzenia miesiączkowania

  • poprawia odporność organizmu

Nagietek lekarski

Zajmuje jedno z czołowych miejsc w terapii naturalistycznej ze względu na swoją niezwykłą siłę leczniczą. Przypisuje mu się właściwości hamujące wzrost nowotworów i wzmacniające obronne siły organizmu (potwierdzają to liczne badania i doświadczenia). Ponadto ma działanie przeciwzapalne, rozkurczowe, przyspieszające gojenie ran i owrzodzeń. Stosuje się go między innymi przy schorzeniach przewodu pokarmowego, wątroby (szczególnie przy niedostatecznym wydzielaniu żółci). żółtaczce, w leczeniu zakażeń narządów rodnych i bolesnej miesiączce, nerwobólach reumatycznych, bólach mięśni i pleców. Ma też łagodne właściwości uspakajające, obniżające ciśnienie tętnicze krwi i zwalniające tętno. Najsilniejsze działanie lecznicze mają kwiaty nagietka w intensywnym pomarańczowym kolorze.

Zawierają witaminę A, C, oraz z grupy B. Ponieważ nie wszystkie składniki nagietka rozpuszczają się w wodzie, przyrządza się także jego roztwory w alkoholu.

Wewnętrznie stosuje się: napary, odwary i nalewkę

Napar:

1 łyżeczkę suszonych płatków nagietka zalać szklanką wrzątku i pozostawić na 10 minut, aż naciągnie. Pić powoli małymi łykami przed posiłkiem 3 razy dziennie.

  1. Odwar: do 1 litra gotującej wody wsypać 30 g suchych kwiatów i liści, a następnie odstawić na 10 minut.

  2. Nalewka:Jedna garść świeżych kwiatów zerwanych przy słonecznej pogodzie zalać 1 litrem wódki. Postawić w ciepłym miejscu na 14 dni. Po tym czasie nalewka jest gotowa do użytku. Stosować 2 razy dziennie po 50 kropli w łyżce wody. Nalewkę można też zamówić w aptece homeopatycznej.

Można go spotkać w ogródkach. Surowiec - kwiat nagietka. Skład - kwiat zawiera barwniki flawonoidowe, karotenoidy, olejek gorycze, saponiny, substancje żywicowe, witaminę C, sole mineralne z dużą zawartością magnezu.

Zastosowanie

obecnie w medycynie używa się w stanach zapalnych oczu, nosa, gardła, w chorobach skóry, na odmrożenia, na trudno gojące się rany oraz do płukań przy upławach oraz zapaleniu pochwy i szyjki macicy.

Wewnętrznie odwary stosowane w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz przy zaburzeniach miesiączkowania.

Nagietek wchodzi w skład leków stosowanych w schorzeniach kobiecych: mieszanki ziołowej Vagosan, tabletek Calendulin, płynu do irygacji Azucalen. Jest również składnikiem maści Arcalen stosowanej przy stłuczeniach, siniakach, naciągnięciu ścięgien i mięśni.

Maria Treben zaleca - herbatka czyszcząca krew: żółtaczce zakaźnej, pobudzenie krążenia, schorzeniach nowotworowych, naczyniaka jamistego, przewodu pokarmowego, skurczach, wrzodach, zapaleniu jelita grubego, obrzękach, krwiomoczu, schorzeniach wątroby, rakowate wrzody, guzy, próchnica kości, owrzodzenia ud, biegunkę

maść - żylaki, zapalenia żył, przetokach, odmrożeniach, oparzeniach, wrzody piersi, grzybicy okolicy pochwy, grzybica stóp, rany, zmiażdżenia, krwawe wybroczyny, odleżyny, guzy, narośle.

Podobne

zioła - U

zioła - U

zioła - O

zioła - O

zioła - W

zioła - W